Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Barbara Voors

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Barbara Voors

Avsnitt 10 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Barbara Voors är mest känd för sina vuxenromaner men har även skrivit en serie barnböcker som handlar om familjen Blomqvist. En helt vanlig familj som bor i ett kedjehus, mamma, pappa och två döttrar. Lite som Barbaras egen familj. Hon har skrivit tre böcker: Mamman som tjatade så att hon dog, Flickorna som var vakna för länge och Pappan som rymde hemifrån. Den första boken i serien skrev Barbara tillsammans med sin äldsta dotter för att förklara vad det är en författare egentligen gör.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare, Voors, Barbara, 1967-
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Skönhet

Del 1 av 8. Ami, Bruno, Coco och Dani får ett S och ett K att göra en show om. Den här gången är det ljud och knepiga stavningar som gäller. Ordet för dagen blir skönhet. Meningsbygget, fabriken som tillverkar meningar, får i uppdrag att göra en komplimang.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Hugo och Josefin

En restaurang med en sagoprins

Josefin följer med Pappa Far till stan. Han ska gå ärenden, och hon ska till tandläkaren och frisören. Sen ska de mötas på restaurangen. Jacob Ericksson läser Maria Gripes bok. Del 8 av 10.

Fråga oss