Titta

Tunggung

Tunggung

Om Tunggung

Säsong 1. Följ den tecknade hunden Tungan när hon går på jakt efter ord och uttryck. Varje program handlar om ett tema som illustreras av två inslag: ett där vi följer barn som leker, och ett i form av en sketch där vi vänder upp och ner på tillvaron. När Tungan till slut samlat in en mängd ord måste hon komma på rätt ramsa för att bli insläppt på Ballongängen där hon blåser in alla orden i en ballong. Orden blir till en sång som visas i en musikvideo.

Till första programmet

Tunggung : Natt

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Natt

Avsnitt 2 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi följer med hunden Tungan när hon samlar på ord och uttryck om natten. Vi får se Naima och Tilda som leker att de ska sova och berättar om sina mardrömmar. Tungan upptäcker att man i den tokiga staden Tokeå inte borstar tänderna innan man lägger sig utan äter nattråttor. Till Tungans ballongsång ser vi en musikvideo om allt spännande som bara händer på natten.

Ämnen:
Svenska > Språkbruk
Ämnesord:
Språkvetenskap, Svenska språket
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i Tunggung

Mer förskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Lässugen

Lydia och Markoolio

Lydia är ensam hemma. Hon klarar allt utan vuxna, utom att läsa högt för sig själv. Därför använder hon sin lässug för att suga in en lämplig läsare. Idag läser artisten Markoolio ”Sagan om det röda äpplet” av Jan Lööf.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Småsagor

Gosetrasan Sven Flanell

"Gosetrasan Sven Flanell tröstar Anna varje kväll, viskar tyst i hennes öra ord som bara hon får höra." Eva Wikander läser sin egen poetiska saga för de allra yngsta lyssnarna.

Fråga oss