Titta

Tunggung

Tunggung

Om Tunggung

Säsong 1. Följ den tecknade hunden Tungan när hon går på jakt efter ord och uttryck. Varje program handlar om ett tema som illustreras av två inslag: ett där vi följer barn som leker, och ett i form av en sketch där vi vänder upp och ner på tillvaron. När Tungan till slut samlat in en mängd ord måste hon komma på rätt ramsa för att bli insläppt på Ballongängen där hon blåser in alla orden i en ballong. Orden blir till en sång som visas i en musikvideo.

Till första programmet

Tunggung : Mat

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Mat

Avsnitt 3 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi följer med hunden Tungan när hon samlar ord om mat. Vi får se när Joel och Kalle är i skogen och leker att de har en restaurang på en båt. I den tokiga staden Tokeå upptäcker Tungan att det är maten som äter människorna istället för tvärtom. Vi får se när familjen Gurka ska äta mammaroner med morfarbullar och pappchup. Till ballongsången ser vi en musikvideo om en tjej som tröttnat på sin pappas tjat om att det inte finns någon äcklig mat. Hon bjuder pappa på en egen rätt som hon kallar Äckelspott.

Ämnen:
Svenska > Språkbruk
Ämnesord:
Mat, Språkvetenskap, Svenska språket
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i Tunggung

Mer förskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Bästa bokstaven

V och W

V är en riktig vinnare. Den kan vina som en väderkvarnsvinge som snurrar V V V. Och det finns både ett enkelt och ett dubbelt. Ja, bästa bokstaven är V. Och W. Ett lekfullt program om hur bokstäverna ser ut och låter.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Har du hört? - romani chib

Pojken och krukan

Du får höra sagan om "Pojken och krukan" berättas av Domino Kai och lyssna på traditionell musik på romani kelderash.

Fråga oss