Titta

Tunggung

Tunggung

Om Tunggung

Säsong 1. Följ den tecknade hunden Tungan när hon går på jakt efter ord och uttryck. Varje program handlar om ett tema som illustreras av två inslag: ett där vi följer barn som leker, och ett i form av en sketch där vi vänder upp och ner på tillvaron. När Tungan till slut samlat in en mängd ord måste hon komma på rätt ramsa för att bli insläppt på Ballongängen där hon blåser in alla orden i en ballong. Orden blir till en sång som visas i en musikvideo.

Till första programmet

Tunggung : Kropp

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Kropp

Avsnitt 4 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi följer med hunden Tungan när hon samlar på ord och uttryck om kroppen. Vi får se när Linnea och Alfred ska försöka känna saker med fötterna. I den tokiga staden Tokeå upptäcker Tungan att människorna luktar med tårna, äter med armbågarna och hör med händerna. Till ballongsången ser vi en musikvideo om vilka oanade rörelser våra kroppar kan utföra.

Ämnen:
Svenska > Språkbruk
Ämnesord:
Människokroppen, Språkvetenskap, Svenska språket
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i Tunggung

Mer förskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Bästa bokstaven

F

F är finurlig och fantastisk. När fåret åker på luftmadrassen pyser luften ut med ett FFFF. Ja, bästa bokstaven är F! Ett lekfullt program om hur bokstäverna ser ut och låter.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Småsagor

Får med stövlar, del 2

Del 2 av 3. Varg ramlar genom isen och försvinner i det kalla vattnet. Får lyckas rädda Varg ur vaken, men nu måste Varg in i värmen snabbt. Uppläsare: Calle Jacobson. Manus: Maritgen Matters.

Fråga oss