Titta

Tunggung

Tunggung

Om Tunggung

Säsong 1. Följ den tecknade hunden Tungan när hon går på jakt efter ord och uttryck. Varje program handlar om ett tema som illustreras av två inslag: ett där vi följer barn som leker, och ett i form av en sketch där vi vänder upp och ner på tillvaron. När Tungan till slut samlat in en mängd ord måste hon komma på rätt ramsa för att bli insläppt på Ballongängen där hon blåser in alla orden i en ballong. Orden blir till en sång som visas i en musikvideo.

Till första programmet

Tunggung : Namn

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Namn

Avsnitt 5 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi följer med hunden Tungan när hon samlar på namn. Hjalmar och Viktor leker en lek som de kallar djurkompisar. De berättar deras mjukisdjur och dockor har fått de namn de har. I den tokiga staden Tokeå upptäcker Tungan att alla saker har helt andra namn än i vanliga fall. Till ballongsången ser vi en musikvideo om en tjej som tröttnat på sitt tråkiga namn och drömmer om att heta något mycket roligare. Som kanske Äppel-Stina Super-smyckeskrin.

Ämnen:
Svenska > Språkbruk
Ämnesord:
Namn, Språkvetenskap, Svenska språket
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i Tunggung

Mer förskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Bästa bokstaven

K

K är en kanonbra krabat. K är tre olika stora streck som sitter ihop på mitten. Och när någon hackar tänder kan det låta k-k-k-k. Ja, bästa bokstaven är K! Ett lekfullt program om hur bokstäverna ser ut och låter.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Jag vill berätta

Om att resa

Sjuåriga Ida är ganska van vid att resa. Varför reser man? Kanske är det semester. Kanske är det på liv och död. Nu är Ida på väg till Kaknästornet. Men först måste hon ta sig förbi tunnelbanespärrarna.

Fråga oss