Titta

Genusmaskineriet

Genusmaskineriet

Om Genusmaskineriet

Om kön och könsroller ur olika perspektiv. Vi tar upp kvinnors löner, diskriminering på grund av kön och etnicitet samt reflekterar över begreppet manlighet. Jämställdhet, eller bristen av den, griper in i våra liv både i skolan och på arbetsplatsen. Den inverkar på politik och ekonomi, formar våra värderingar och påverkar oss i alla nära relationer. Säsong 2.

Till första programmet

Genusmaskineriet : Att färgas av Sverige - Om genus och etnicitet

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Att färgas av Sverige - Om genus och etnicitet

Avsnitt 2 av 4

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Analysen om den patriarkala ordningen som förtrycker kvinnor fick många svarta feminister att reagera, eftersom en så enkel bild inte beskrev deras verklighet. Trots att vi lever i ett mångkulturellt samhälle är normen för den svenska kvinnan fortfarande att vara vit. Att vara svart och kvinna i Sverige innebär därför en dubbel diskriminering. Vi möter Isabel Lestapier Winqvist, vinnare av Fröken Sverige-tävlingen 2007, Victoria Kawesa, doktorand i genusvetenskap och Ida Lindqvist som är adopterad från Iran. Vi får också träffa Faram Sediq som jobbar med projektet Sharafs hjältar som försöker motverka hedersrelaterat våld.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Sociala relationer, Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Rasism och främlingsfientlighet, Värdegrund > Genus och jämställdhet
Ämnesord:
Etnicitet, Etnisk diskriminering, Genusfrågor, Intersektionalitet, Kvinnofrågor, Kvinnoförtryck, Minoriteter, Samhällsvetenskap, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i Genusmaskineriet

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Lärlabbet

Mottagandet

Tema: nyanlända elever. På onsdagar kommer nyanlända barn och ungdomar till mottagningsenheten Välkomsten i Helsingborg. Det brukar bli fullt av liv och lite rörigt när alla samlas. Personalen tar reda på vilka olika språkgrupper alla tillhör och därefter påbörjas kartläggningen. Sedan en tid tillbaka har personalen använt sig av en modell som går i linje med de direktiv Skolverket kommer ut med i början av januari 2016. "Det bästa med att göra kartläggning här istället för på skolorna är likvärdigheten, vi erbjuder ju en samlad kompetens som kanske inte alla skolor har", säger Jenny Bladh, pedagogisk utvecklingskonsult på Välkomsten. Reportaget följs upp med samtal i studion med gäster.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Skolministeriet

Den digitala djungeln

Digitaliseringen av skolan går undan och lärare har idag en uppsjö av digitala läromedel att välja bland, många med fagra löften om pedagogiska genvägar. Inte sällan erbjuds apparna och programmen kostnadsfritt. Men vem har egentligen koll på vilka digitala läromedel som fungerar? Björn Sjödén har granskat digitala läromedel och säger att det saknas vetenskaplig validering och standardisering av dem. Han varnar för att de i värsta fall riskerar att hämma elevernas lärande.