Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Mecka Lind

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Mecka Lind

Avsnitt 11 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi träffar författaren Mecka Lind i en gammal stenkvarn på Fårö. Hon berättar om Dojjan Bengtsson och hur det går för Dojjan och hennes mamma när de bor i kvarnen under en sommar - precis som Mecka själv alltid gör. Mecka har skrivit barnböcker sedan 1982. Några av hennes böcker handlar om Dojjan Bengtsson men hon har också skrivit flera böcker som behandlar svåra ämnen som barnsoldater och gatubarn.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Lind, Mecka, 1942-, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska barnboksförfattare, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Det kommer blod

Del 9 av 16.Att hitta på en show om B och O kan vara svårt, men Coco får en idé när hon ser Brunos sår! En blodtörstig kund försöker köpa ett O i Bokstavsbutiken. Hur ska Dick kunna övertyga henne om att köpa ett B istället? I Ordförrådet vägrar Bobby och Epa ta tillbaka ordet otur.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 7

Morfar stod i ljus kostym och väntade på dem när de klev av tåget. Hans hår var svart och blänkte i solen. Han luktade rakvatten och pratade roligt. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om sexåriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss