Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Ingelin Angerborn

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Ingelin Angerborn

Avsnitt 12 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ingelin Angerborns allra första bok handlade om Pelle Pyton, som i verkligheten heter Kalle Pyton. Han är en pytonorm. Vi följer med när Ingelin träffar Kalle Pyton igen (och till och med håller honom!). Hon berättar också om varför djur och kärlek kommer igen i många av hennes böcker och om varför biblioteket är en magisk plats. Ingelin Angerborn har skrivit ett tiotal böcker för barn och ungdom. Mest känd är hon för "Om jag bara inte... "-böckerna.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Angerborn, Ingelin, 1966-, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska barnboksförfattare, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

C som i cirkus

Del 14 av 16. Ami, Bruno, Coco och Dani börjar göra en show på bokstaven C. Men just när de hittat ett tema upptäcker de ett bortglömt Z i lådan. Hur ska det få plats i showen? Bokstavsbutiken får besök av en clown som har svårt att förstå varför ordet clown inte börjar på K. Epa och Bobby tror sig veta precis vad den djurälskande damen i zebrarandig dräkt vill ha för ord, men skenet bedrar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 3

Maria fick bråttom att ställa tillbaka Ofelias finaste porslinsdocka, men missade hyllan och dockan föll till golvet med huvudet först. "Krak", lät det när dockans huvud gick sönder. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om sexåriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974.

Fråga oss