Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Mårten Melin

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Mårten Melin

Avsnitt 14 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

"Dikter behöver inte vara svåra, de kan vara enkla, roliga, finurliga och lite läskiga." Så säger författaren Mårten Melin som skriver både poesi, vanliga berättelser och dessutom manus till tidningen Bamse. Några av böckerna han gett ut är "Varm tass i mörkret", "Jävla Lucia" och "Svarta kängor med gul söm". Vi möter Mårten i lägenheten i Malmö och följer med på en promenad i Folkets park. Mårten läser också ur sin bok "Varm tass i mörkret" som handlar om vad som kan hända i mörkret när man inte ser.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Melin, Mårten, 1972-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Det kommer blod

Del 9 av 16.Att hitta på en show om B och O kan vara svårt, men Coco får en idé när hon ser Brunos sår! En blodtörstig kund försöker köpa ett O i Bokstavsbutiken. Hur ska Dick kunna övertyga henne om att köpa ett B istället? I Ordförrådet vägrar Bobby och Epa ta tillbaka ordet otur.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 15

Ofelias pappa kom aldrig den där helgen som han lovat. Det kan bli sådär när någon man tycker om bor långt bort. Det kan vara ett flyg som ställs in, eller en slant som saknas. Maria önskade att hon kunde flyga över en pappa till henne bara sådär. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om sexåriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss