Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Selma Lagerlöf

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Selma Lagerlöf

Avsnitt 18 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi besöker Selma Lagerlöfs barndomshem Mårbacka i Värmland. Vi får se köket där familjen träffades och berättade värmlandshistorier, barnkammaren där Selma sov och trädgården där hon kom på idén till boken Nils Holgerssons underbara resa. Boken var tänkt som en lärobok för skolbarn och kom ut vid början av 1900-talet. Selma tyckte att det kändes som en svår bok att skriva. Hur skulle hon, som var van vid att skriva fantasifulla böcker, kunna skriva en viktig lärobok? Men så kom hon på den lysande idén att låta Nils flyga på en gås över Sverige och se allt uppifrån och lära sig om Sverige på det sättet.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Lagerlöf, Selma, 1858-1940, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Glass

Del 4 av 8. Teatergruppen får allt knepigare uppgifter. Idag ligger det dubbla konsonanter i lådan. Showen ska handla om något kallt och gott och som slutar på dubbla S. På sjukhuset ska ett kallt ord räddas för att serveras på ett födelsedagskalas. Allan ber om en "tjatmening" i Meningsbygget.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 6

Maria sjönk djupare i geggan. Hon försökte ta sig upp, men ju mer hon rörde på sig desto djupare sjönk hon. Nu hade hon stinklera upp till midjan och vrålade "pappa!" Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om sexåriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974.

Fråga oss