Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Selma Lagerlöf

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Selma Lagerlöf

Avsnitt 18 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi besöker Selma Lagerlöfs barndomshem Mårbacka i Värmland. Vi får se köket där familjen träffades och berättade värmlandshistorier, barnkammaren där Selma sov och trädgården där hon kom på idén till boken Nils Holgerssons underbara resa. Boken var tänkt som en lärobok för skolbarn och kom ut vid början av 1900-talet. Selma tyckte att det kändes som en svår bok att skriva. Hur skulle hon, som var van vid att skriva fantasifulla böcker, kunna skriva en viktig lärobok? Men så kom hon på den lysande idén att låta Nils flyga på en gås över Sverige och se allt uppifrån och lära sig om Sverige på det sättet.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Lagerlöf, Selma, 1858-1940, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

C som i cirkus

Del 14 av 16. Ami, Bruno, Coco och Dani börjar göra en show på bokstaven C. Men just när de hittat ett tema upptäcker de ett bortglömt Z i lådan. Hur ska det få plats i showen? Bokstavsbutiken får besök av en clown som har svårt att förstå varför ordet clown inte börjar på K. Epa och Bobby tror sig veta precis vad den djurälskande damen i zebrarandig dräkt vill ha för ord, men skenet bedrar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Sias förvandling

Den orättvisa tanden

Sia tappar sin första tand och lägger den i sin fina snäckask. Asken har hon köpt när hon var på semester med pappa och lillasyster Rut. Sia är stolt och glad och pappa också. Men Rut är avundsjuk. Hon vill också tappa en tand och att tandfen ska komma till henne. När Sia vaknar är asken med tanden borta. Och det är då det händer. Sia förvandlas - till ett monster!

Fråga oss