Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Martin Olczak

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Martin Olczak

Avsnitt 19 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ända sedan Martin Olczak var liten har han fantiserat en massa. Det hände till och med att han stannade hemma från skolan bara för att tänka ut roliga historier. Bäst tänker han när han får vara ute och röra på sig. Vi följer med Martin på en joggingtur och hör hur han kom på idén till böckerna om Megakillen. Megakillen är en helt vanlig kille som en dag bestämmer sig för att bli superhjälte.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Olczak, Martin, 1973-, Svensk litteraturhistoria, Svenska barnboksförfattare, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Allt är lek

Del 2 av 16.Teatergruppen får bokstäverna L och E från teaterdirektören. Hur ska de kunna hitta ett ord som passar som tema för kvällens show? Doktor Flax och läkarna på sjukhuset måste rädda livet på ett svårt skadat ord, och Dick i Bokstavsbutiken tycker absolut inte att man ska leka med bokstäver - eller?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 13

Det var jullov och så mysigt att bara ligga i soffan i nattlinne och titta på teve mitt på dagen. Utanför fönstret drösade det ner vita flingor som la sig på balkongräcket och fönsterkarmen. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om 6-åriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss