Titta

Banderoll

Banderoll

Om Banderoll

En serie om demokrati och samhällsfrågor. Genom dokumentära reportage om unga som försöker påverka sin närmiljö - eller världen - visar programmen hur samhället fungerar och inspirerar till eget engagemang. Vi utgår från barnens verklighet och tar upp ämnen som finns i deras omedelbara närhet eller som de möter dagligen via massmedia. Vi ifrågasätter vedertagna sanningar, avlivar myter och nyanserar verkligheten.

Till första programmet

Banderoll : Om grundläggande behov

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Om grundläggande behov

Avsnitt 9 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Enligt FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna har alla människor rätt till mat, hälsa och utbildning. Trots det får ungefär hundra miljoner barn får inte gå i skolan och var tredje sekund dör ett barn av hunger eller av en lättbotad sjukdom. Varför är det så? Patrik Eriksson från Action Aid, Elisabeth Löfgren från Amnesty och Anna Karin Sjöblom från Läkare utan gränser berättar om situationen för jordens fattiga, hur den har uppkommit och vad vi kan göra åt den.

Ämnen:
Samhällskunskap > Ekonomi > Välstånd och fattigdom, Samhällskunskap > Mänskliga rättigheter
Ämnesord:
Ekonomi, Ekonomiska förhållanden, Fattigdom, Finansväsen, Nationalekonomi, Sociala rättigheter, Världssvält
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Banderoll

Mer grundskola 4-6 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Så funkar Sverige

Naturtillgångar

Hur har Sverige blivit ett rikt land? Varför är den svenska naturen viktig? Vad är allemansrätt?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnens flykt

Ihab

Ihab bor i Järvsö. Han har en favoritplats vid älven där han brukar sitta och tänka och skriva. Vid älven berättar Ihab om flykten från Syrien genom hela Europa till Sverige. Han berättar om båtarna över Medelhavet som har gjort att han blivit rädd för vatten och om läskiga vuxna han mötte i Makedonien. Minnena försöker han glömma, men de kommer tillbaka när han ska sova.

Fråga oss