Titta

Banderoll

Banderoll

Om Banderoll

En serie om demokrati och samhällsfrågor. Genom dokumentära reportage om unga som försöker påverka sin närmiljö - eller världen - visar programmen hur samhället fungerar och inspirerar till eget engagemang. Vi utgår från barnens verklighet och tar upp ämnen som finns i deras omedelbara närhet eller som de möter dagligen via massmedia. Vi ifrågasätter vedertagna sanningar, avlivar myter och nyanserar verkligheten.

Till första programmet

Banderoll : Om grundläggande behov

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Om grundläggande behov

Avsnitt 9 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Enligt FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna har alla människor rätt till mat, hälsa och utbildning. Trots det får ungefär hundra miljoner barn får inte gå i skolan och var tredje sekund dör ett barn av hunger eller av en lättbotad sjukdom. Varför är det så? Patrik Eriksson från Action Aid, Elisabeth Löfgren från Amnesty och Anna Karin Sjöblom från Läkare utan gränser berättar om situationen för jordens fattiga, hur den har uppkommit och vad vi kan göra åt den.

Ämnen:
Samhällskunskap > Ekonomi > Välstånd och fattigdom, Samhällskunskap > Mänskliga rättigheter
Ämnesord:
Ekonomi, Ekonomiska förhållanden, Fattigdom, Finansväsen, Nationalekonomi, Sociala rättigheter, Världssvält
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Banderoll

Mer grundskola 4-6 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Andrea hälsar på

Hos Nadja

Möte med tolvåriga Nadja som laddar för att uppträda på en stor dansföreställning i Stockholm. Nadja och hennes familj är romer och alla i familjen dansar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnens flykt

Mahdi

Trettonåriga Mahdi kommer från Iran. Där arbetade han i en tegelfabrik. Mahdi minns inte hur gammal han var när han började jobba i fabriken. Mahdis mamma bestämde att han skulle fly i hopp om att han skulle få ett bättre liv. Mahdi flydde ensam, först till Turkiet och senare till Europa för att till slut hamna i ett hushåll i Göteborg. Mahdi är ett av de barn som kommit ensam till Sverige. Hör hans berättelse om ensamheten och saknaden efter sin familj i Iran men också om lyckan över att ha fått en ny familj i Sverige.

Fråga oss