Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Reklam - Anna Ander

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Reklam - Anna Ander

Avsnitt 4 av 11

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Reklam finns nästan överallt: på tv, i radio, i tidningar, på Internet och på bussen. Men vem är det som gör all reklam? Och hur går det till? Vi träffar copywritern Anna Ander som berättar vilka knep reklambyråerna tar till för att få oss att vilja köpa saker. Vi får veta vad en copywriter och en art director gör och Anna berättar hur man gör den bästa reklamen. Och hur är det egentligen, kan man lita på det som står i reklam?

Ämnen:
Samhällskunskap > Arbetsmarknad och arbetsliv, Svenska
Ämnesord:
PR, Reklam
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Totalt globalt

Utrota extrem fattigdom

Fiktiv frågesport om fattigdom där forskare och experter svarar. Hur utrotar vi den extrema fattigdomen och hur är levnadsförhållandena för jordens fattigaste? Vad säger FN:s stadgar om mänskliga rättigheter om det? Frågorna har sin utgångspunkt i FN:s Agenda 2030, som är hållbarhetsmål som världens alla länder har enats om.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnens flykt

Suheyb

Suheyb kommer från Somalia men hans familj tvingades fly därifrån eftersom det finns terrorister som letar efter hans pappa. Familjen flydde till mormor i en annan stad men Suheybs mamma bestämde sig för att fly på egen hand. Kvar blev Suheyb med sin mormor och efter ett tag tvingades de flytta till grannlandet Etiopien. De kom till ett område där det inte fanns några barn att leka med, ingen tv och inget internet. Suheyb kände sig livlös. "Jag var säker, men inte lycklig", berättar han.

Fråga oss