Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Teater - Klas Ahlstedt & Paula Ternström

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Teater - Klas Ahlstedt & Paula Ternström

Avsnitt 1 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Om man vill stå på en scen och spela teater behöver man ett bra manus. Men hur skriver man egentligen ett teatermanus? Och vad ska man tänka på för att det ska bli en bra föreställning? Vi träffar skådespelarna och manusförfattarna Klas Ahlstedt och Paula Ternström på Odenteatern i Stockholm. De ger tips och råd till dig som är intresserad av teater. Vad ska man tänka på, vilka ord är bra att använda och hur ska man framföra texten från scenen?

Ämnen:
Svenska > Skrivande
Ämnesord:
Litteraturestetik, Litteraturvetenskap, Manuskriptteknik, Teater
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Guldfeber

Del 12 av 16. Bokstaven G kommer till teatern i ett kassaskåp. Ami, Bruno, Coco och Dani gör en show om guld, men hur ska de enas om vad de ska ha på sig? I Bokstavsbutiken blir Dick nervös över att guldgrävaren ska få guldfeber av ett förgyllt G. Poliserna Lök och Sök försöker hitta rimmet till Buga och Stuga men blir störda av ett surrande flygfä.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 1

Året är 1974 och sexåriga Maria bor i ett miljonprogramhus i en förort till Stockholm. Maria vill väldigt gärna ha en hund. När Maria får veta att hennes föräldrar ska skiljas blir hon ledsen. Hennes mamma vill dessutom flytta långt bort, ända till Göteborg. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman.

Fråga oss