Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Dubba film - Vicky Benkert & Anna-Lotta Larsson

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Dubba film - Vicky Benkert & Anna-Lotta Larsson

Avsnitt 2 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Varje dag sänds massor med tecknad film på tv. Många är från början på engelska men får språket utbytt till svenska när de kommer hit. Men vem är det egentligen som bestämmer vad seriefigurerna ska säga? Och hur får de tecknade figurerna sina röster? Vi besöker stället där man skriver manus och spelar in röster till nästan alla tecknade filmer som sänds i svensk tv.

Ämnen:
Bild > Filma och fotografera, Svenska
Ämnesord:
Dubbning av film, Filmteknik, TV-fotografering, Tecknad film, Teknik, Videofotografering
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Mattelandet - syntolkat

Tiotalsövergång

Uno, Kaxi, Teresa och Kvartz får i uppdrag att göra en låt om talen mellan 10 och 20. I Sifferverkstan har Magikern Maggie råkat förvandla sin vän till ett skåp och behöver rätt siffror för att förvandla honom tillbaka till sitt rätta jag. En raketforskare har bråttom att få tag på en cylinder och en kon. Vad ska egentligen hända när hennes kollega har räknat ner från 20 till 0?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Vad ska vi göra idag?

Bengt och Bodil går i skolan

Bengt och Bodil går till skolan. Bengt berättar en sak för Loves och Alinas klasskamrater. Han berättar om sin kompis, papegojan Bodil.

Fråga oss