Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Böcker för blinda - Maria Beskow

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Böcker för blinda - Maria Beskow

Avsnitt 3 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur läser man böcker om man är blind? Det finns böcker där bokstäverna och bilderna går att känna på med fingrarna. Det kallas för taktila bilderböcker och vi träffar Maria Beskow, som är en av få i Sverige som arbetar med att göra sådana böcker. Det är ganska ett ganska pilligt arbete att få taktila böcker riktigt bra, man måste använda många olika material för att få bilderna att kännas rätt och vara duktig på att klippa och klistra. Vi får se när Maria tillverkar en bok för blinda barn och får tips på hur man kan göra en taktil bok riktigt bra.

Ämnen:
Svenska
Ämnesord:
Barn med synskada, Böcker och läsning, Elever med särskilda behov, Personer med synskada, Taktila bilder, Undervisning
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Skönhet

Del 1 av 8. Ami, Bruno, Coco och Dani får ett S och ett K att göra en show om. Den här gången är det ljud och knepiga stavningar som gäller. Ordet för dagen blir skönhet. Meningsbygget, fabriken som tillverkar meningar, får i uppdrag att göra en komplimang.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 10

Maria tittade på hyllorna med skor, det var alldeles för många. Hur skulle hon kunna välja? Men så fick hon syn på ett par stövlar på en hylla lite längre bort. Ett par underbara, vita lackstövlar. Dem ville hon ha. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om sexåriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss