Titta

Tunggung

Tunggung

Om Tunggung

Vi följer den tecknade hunden Tungan när hon går på jakt efter ord och uttryck. Varje program spinner runt ett tema som illustreras av två inslag: ett där barn berättar en saga eller om något de varit med om, och ett i form av en sketch där vi vänder upp och ner på tillvaron. När Tungan till slut samlat in en mängd ord måste hon komma på rätt ramsa för att bli insläppt på Ballongängen där hon blåser in alla orden i en ballong. Orden blir till en sång som visas i en musikvideo. Den här säsongen ligger fokus på berättande. Syftet är att visa att barnens eget språk är betydelsefullt, att väcka fantasin och hitta nya ord och formuleringar. Säsong 2.

Till första programmet

Tunggung : Trolla

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Trolla

Avsnitt 10 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi följer med hunden Tungan när hon samlar på trollaord. Molina trollar. Hon målar och berättar också vad hon allra helst skulle vilja trolla bort. I den tokiga staden Tokeå upptäcker Tungan att alla kan trolla. Och att de gör det hela tiden. Till Tungans ballongsång ser vi en musikvideo om två tjejer som blir förvandlade till pirater när de hittar ett spökskepp.

Ämnen:
Svenska > Språkbruk
Ämnesord:
Språkvetenskap, Svenska språket
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i Tunggung

Mer förskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Småsagor - teckenspråk

Femtikronorskrämen

En morgon hittar Martina fem guldtior i sin frukostkräm. Hon ger sig ut på stan för att göra av med dem, men varken hunden som gör tricks eller den hemmastickade mössan är till salu. Emil Almén läser Emma Adbåges bilderbok.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Mullvadens nos

Skogsmössens julsång

Del 2 av 2. Mullvaden och hans vän Råttan har hittar Mullvadens hem och har just gjort en brasa när de hör små röster i kylan utanför. Dramatiserad berättelse byggd på ett kapitel ur boken ”Det susar i säven.” Skogsmössens julsång sjungs av elever från Lilla Akademien. Berättare: Jörgen Thorsson.

Fråga oss