Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Radiomanusförfattare - Björn Carlberg

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Radiomanusförfattare - Björn Carlberg

Avsnitt 6 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Många olika ingredienser ska fungera tillsammans för att ett radioprogram ska bli bra. Man kan till exempel använda ljudeffekter, musik, manus och skådespelarröster. Vi följer med en dag när Björn Carlberg arbetar med barnradioprogram som sänds i Sveriges Radio. Från idé och manusarbete till inspelning i studion.

Ämnen:
Information och media > Massmedia > Radio och tv, Svenska
Ämnesord:
Massmedia, Radio, Radioprogram
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Programmera mera - syntolkat

Vad är programmerat?

Hur vet man att något är programmerat? Karin Nygårds diskuterar med deltagarna om vilka saker de har hemma som är programmerade och hur de skulle vilja förbättra sakerna. Deltagarna gör utmaningar om sortering efter villkor och de ska med hjälp av pilar försöka styra en robot.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tisdagskollen med Farzad

Lita inte på Farzad!

Farzad testar om han är en bra andrahandskälla. Men det visar sig vara ganska svårt att återberätta en historia. Förstahandskällan Svante är med och rättar till berättelsen om hur han bröt sin arm. Och så går Farzad och Elise till botten med ett rykte som Farzad har hittat på.

Fråga oss