Titta

Farlig fritid

Farlig fritid

Om Farlig fritid

Jakt, bergsklättring, skridskoåkning och motorsågning. Klas Ingesson och Elin Norberg träffar utövare av typiska svenska utomhusaktiviteter och testar oumbärliga prylar. Rekonstruktioner av dramatiska olyckor och räddningsaktioner samt handfasta överlevnadstips för olika situationer.

Till första programmet

Farlig fritid : Motorsågsskolan, del 2

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Motorsågsskolan, del 2

Avsnitt 2 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vågar man fälla ett träd som står väldigt nära sommarstugan? Hur får jag det att falla som jag vill? Finns det risk att det faller över grannens växthus? Programledare Klas Ingesson och vår expert Bertil Thyr ger en rad tips gällande knepiga och svåra trädfällningar som kan uppstå på trånga tomter med svårbedömda fällningar. De tar också hjälp av några tidigare världsmästare i just motorsågning för att beskriva några uppdrag där man behöver ta proffs till hjälp.

Ämnen:
Biologi > Djur och natur > Naturbruk > Skogsbruk
Ämnesord:
Avverkning, Motorsågar, Skogsbruk
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Farlig fritid

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Tvärvetenskap i praktiken

Att ge av sin kropp

Kristin Zeiler är biträdande professor vid Tema Teknik och social förändring vid Linköpings universitet. Hon har under flera år studerat sambandet mellan etik och kroppsligt givande. När det gäller njurdonation känner ofta givare och mottagare varandra väl medan parterna i samband med äggdonation oftast blir rekommenderade att välja en anonym donator. Här vill Kristin Zeiler få oss att fundera över de rekommendationer vi får i samband med donation. Moderator: Sharon Jåma. Inspelat den 11 november 2015 på Campus Norrköping. Arrangör: Linköpings universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Stålmannen, öppna upp!

Ett avgörande ögonblick i Gunillas liv var när älskaren sa "Gör med mig, vad du vill!" Efter det kunde hon, nu som subjekt, på allvar njuta av sin sexualitet. Jonas Liliequist, professor i historia vid Umeå universitet, berättar hur mannen som sexuell norm har förändrats.