Titta

Farlig fritid

Farlig fritid

Om Farlig fritid

Jakt, bergsklättring, skridskoåkning och motorsågning. Klas Ingesson och Elin Norberg träffar utövare av typiska svenska utomhusaktiviteter och testar oumbärliga prylar. Rekonstruktioner av dramatiska olyckor och räddningsaktioner samt handfasta överlevnadstips för olika situationer.

Till första programmet

Farlig fritid : Motorsågsskolan, del 1

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Motorsågsskolan, del 1

Avsnitt 1 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Det är få saker som kan orsaka så stora personskador som en motorsåg. Programledare Klas Ingesson och vår expert Bertil Thyr visar på säker motorsåghantering och kommer med en rad grundtips; alltifrån råd om klädsel och hur man slipar sågen till hur maskinen fungerar och hur man gör fällningen säker. Dessutom berättar Klas om hur nära döden han kom som ung skogshuggare.

Ämnen:
Biologi > Djur och natur > Naturbruk > Skogsbruk
Ämnesord:
Avverkning, Motorsågar, Skogsbruk
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Farlig fritid

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Unga vuxna-dagarna 2016

Unga vuxna och unga vuxnas identitetsutveckling

Björn Wrangsjö, docent i barn- och ungdomspsykiatri, konstaterar att psykisk ohälsa är ett folkhälsoproblem. Han har studerat två grupper med stora likheter och skillnader. Unga som tillbringar nästan all tid vid datorn och på nätet och unga som ansluter sig till islamistiska rörelser. Här försöker Björn ge en beskrivning av deras livsläge och vad deras sökande går ut på. Föreläsningen avslutas med en frågestund tillsammans med Folkhälsominister Gabriel Wikström och moderator Maria Edlund. Inspelat den 29 januari 2016 på Norra Latin, Stockholm. Arrangör: Andreas Murray & Maria Edlund, Krica och Sapu.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Vi njuter av varandra

Sex har aldrig varit så kul som nu, säger Dag och Niki. De har levt ihop i trettiofem år, men känner sig som tonåringar. Receptet är planering och lek. Terapeuten Charlotte Makbouls bästa bot mot olust är så kallad mindfulness. Luststörningar har blivit en diagnos och allt fler söker hjälp för det.