Titta

Farlig fritid

Farlig fritid

Om Farlig fritid

Jakt, bergsklättring, skridskoåkning och motorsågning. Klas Ingesson och Elin Norberg träffar utövare av typiska svenska utomhusaktiviteter och testar oumbärliga prylar. Rekonstruktioner av dramatiska olyckor och räddningsaktioner samt handfasta överlevnadstips för olika situationer.

Till första programmet

Farlig fritid : Motorsågsskolan, del 3

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Motorsågsskolan, del 3

Avsnitt 3 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Tillsammans med programledare Klas Ingesson och vår motorsågsexpert Bertil Thyr ger vi oss ut i skogen för att beskriva en hel del svårigheter kring bland annat en rotvälta. Det som ser ut som harmlös huggning kan snabbt förvandlas till livsfarliga moment. Vi är också på plats bland rednecks och hillbillies i USA när Marianne Eriksson kommer trea i motorsågs-VM.

Ämnen:
Biologi > Djur och natur > Naturbruk > Skogsbruk
Ämnesord:
Avverkning, Motorsågar, Skogsbruk
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Farlig fritid

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Tvärvetenskap i praktiken

Hur känner vi kroppen i en teknisk värld

Ericka Johnson, universitetslektor vid Tema Teknik och social förändring vid Linköpings universitet, berättar om sina forskningsresultat som är tänkta att användas inom den medicinska forskningen. Hur väl känner vi våra kroppar och hur pass medvetna är vi om den kulturella kontexten? Skall man till exempel konstruera en simulator av en kroppsdel i undervisningssyfte så bör den kunna användas av blivande läkare både i USA och i Sverige, menar hon. Moderator: Sharon Jåma. Inspelat den 11 november på Campus Norrköping. Arrangör: Linköpings universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Den oförväntade lusten

Patrik Rosdahl och Sahar Mosleh utmanar föreställningen att funktionshinder är ett hinder för ett bra sexliv. Patrik Rosdahl besöker ofta skolor i Malmö och berättar om sig själv. "En del tror att man inte har någon sexlust, bara för att man sitter i en rullstol", säger han. Sahar Mosleh är lesbisk och gift. Hon sitter i en permobil, för Sahar är sex mycket viktigt. Samtal med sexologen Birgitta Hulter.