Titta

I love språk - samtal

I love språk - samtal

Om I love språk - samtal

Om språk och språkinlärning. Studiosamtal mellan programledaren Lotta Jankell och aktuella och inspirerande gäster som på olika sätt arbetar med att utveckla och förändra språkundervisningen. Vi visar på goda exempel, intressant forskning och nya resonemang.

Till första programmet

I love språk - samtal : Hur startar man en språklektion?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Hur startar man en språklektion?

Avsnitt 10 av 32

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Det är inte alltid så lätt att veta hur man ska inleda en lektion på bästa sätt. Lärarna Anne-Marie Körling och Lisa Källemark-Haya ger inspiration och konkreta tips.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Didaktik och metod
Ämnesord:
Pedagogik, Pedagogisk metodik, Språkundervisning, Undervisning
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i I love språk - samtal

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Learning study

I variationsteorins kölvatten

Anna Vikström, Luleå tekniska universitet, visade i sin doktorsavhandling "Ett frö för lärande" 2005 att elevers möjligheter att utveckla förståelse för komplicerade, biologiska processer har en tydlig koppling till vilket slags undervisning de erbjuds.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Lärarrummet

Skapandet som väg in i språket

Helena von Malortie, textil- och bildlärare på mottagningsskolan Mosaik i Malmö, brinner för att se hur det skapande arbetet stimulerar eleverna att lära sig svenska. De kreativa ämnena ger också utrymme för många att bearbeta ursprung, identitet och värderingar, säger hon.

Fråga oss