Titta

Välkomna nästan allihopa

Välkomna nästan allihopa

Om Välkomna nästan allihopa

Hur kommer det sig att främlingsfientligheten i Sverige blir mer och mer rumsren? Varför känner sig olika sorters svenskar som främlingar för varandra? Doreen Månsson och Musse Hasselvall reser genom Sverige och upptäcker ett land där intolerans och missunnsamhet breder ut sig. Ett segregerat land - mångkulturellt sedan länge. Musse och Doreen möter nya mjuka Sverigedemokrater, gömda flyktingar och aktiva och avhoppade nynazister. De besöker en skola i Södertälje där det finns djupa klyftor mellan svenskar och invandrare och åker till Norge för att uppleva svenskar som en minoritetsgrupp i ett annat land. Alla de möter ger ett nytt perspektiv på att leva i dagens mångkulturella Sverige.

Till första programmet

Välkomna nästan allihopa : När förlät vi Bert Karlsson?

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

När förlät vi Bert Karlsson?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Det verkar som att främlingsfientlighet blir allt mer accepterat. Som exempel på detta tar Musse Hasselvall upp Bert Karlsson som idag är en folkkär kändis och medverkar i vart och vartannat tv-program. På 1990-talet var han partiledare för Ny Demokrati - ett populistiskt parti som fick stora framgångar genom att uttrycka sig främlingsfientligt. Har folk glömt bort det, eller har allt blivit förlåtet? Musse konfronterar Bert Karlsson personligen med några citat från tiden med Ny Demokrati och tar även upp ganska grova skämt han berättat under senare år. I skånska Bjuv är Sverigedemokraterna det tredje största partiet. Doreen Månsson åker dit och träffar Allan Jönsson som sitter i kommunfullmäktige för just Sverigedemokraterna. Han är en populär person och känner nästan alla i Bjuv. Vad skulle han säga om hans son kom hem med en irakisk flickvän?

Ämnen:
Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Rasism och främlingsfientlighet
Ämnesord:
Främlingsfientlighet, Minoriteter, Samhällsvetenskap, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Välkomna nästan allihopa

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVälkomna nästan allihopa

När förlät vi Bert Karlsson?

Har främlingsfientligheten blivit folklig? Musse Hassevall konfronterar Bert Karlsson med några citat från hans tid i Ny Demokrati. Doreen Månsson träffar Sverigedemokraten Allan Jönsson som sitter i fullmäktige i skånska Bjuv.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVälkomna nästan allihopa

Varför funkar inte högerextremismen i Sverige?

Hur tänker en rasist? Vi träffar Jonas Andersson, länsledare för Folkfronten, och Stefan Luukkonen som hoppat av från sitt högerextrema engagemang. Doreen tar Sverigedemokraternas partisång och gör en egen, mångkulturell, version.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVälkomna nästan allihopa

"Dom kallar oss svennejävlar"

Är det möjligt för olika etniska grupper att leva sida vid sida? I Södertälje finns djupa klyftor och omvänd rasism. Varför tycker nationaldemokraten Marc Abrahamsson att olika etniska grupper bör leva separerade?

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVälkomna nästan allihopa

När blir man svensk?

Varför går det trender i hur personer med olika invandrarbakgrund uppfattas? Kelly Tainton berättar om sina erfarenheter från 1980-talet. Vi träffar även Tanja, 16 år och asylsökande, som bott i Sverige sedan hon var 10 år och kämpat hårt för att ses som svensk.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVälkomna nästan allihopa

Svenska barn leka bäst

Har svenskarna blivit andra klassens medborgare i Norge? Hur fungerar ett grindsamhälle? Hur ser det svenska grindsamhället Victoria Park ut, och vem är egentligen välkommen att bo där?

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVälkomna nästan allihopa

Den muslimska faran

Varför är svenskar rädda för muslimer? Vilka krafter verkar för respektive emot moskébyggandet på Hisingen i Göteborg? Varifrån kommer den negativa bilden av muslimer? Är muslimerna ett hot mot den svenska kulturen?

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVälkomna nästan allihopa

Drömmen om Sverige

Vem bestämmer vilka som ska få stanna i Sverige, och vilka som ska utvisas? Har vi rätt att neka folk att bo här, bara för att vi själva råkar vara födda i drömlandet Sverige? Och vad händer egentligen med de asylsökande som faktiskt får stanna i Sverige?

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVälkomna nästan allihopa - uppföljning

Om SD i riksdagen

Doreen Månsson och Musse Hasselvall undersöker vad som har hänt i Sverige sedan de för fem år sedan gjorde tv-serien Välkomna nästan allihopa. Doreen träffar Sverigedemokraternas stabschef Linus Bylund och åker till Bjuv, ett av SD:s starkaste fästen i landet.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVälkomna nästan allihopa - uppföljning

Om näthat, rasism och sexism

Dooren Månsson och Musse Hasselvall undersöker vad som har hänt i Sverige sedan de för fem år sedan gjorde tv-serien Välkomna nästan allihopa. Musse träffar Kawa Zolfagary och My Vingren som båda har blivit utsatta för massivt näthat. I Landskrona bor före detta högerextremisten Kim Fredriksson som var en av pionjärerna på nätet.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVälkomna nästan allihopa - uppföljning

Om vi och dom

Dooren Månsson och Musse Hasselvall undersöker vad som har hänt i Sverige sedan de för fem år sedan gjorde tv-serien Välkomna nästan allihopa. Hur har det gått för Ahmed som för fem år sedan berättade att man som invandrare aldrig tillåts att bli svensk? I Biskopsgården träffar vi ungdomsföreningen Pantrarna.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Visa fler

Mer gymnasieskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta PK-mannen

Får man säga handikappad?

Musse Hasselvall ska ta reda på hur personer med normbrytande funktionsvariation blir bemötta i samhället. Han besöker Förbundet unga rörelsehindrade och ordförande Björn Kellerman Häll berättar för Musse vilka ord och begrepp han bör använda och vilka frågor han bör undvika att ställa. Musse möter Samsey Saine för att prata om hans upplevelser av att leva med en funktionsnedsättning. Dessutom förklarar forskaren Christine Bylund vad funktionsnormen är och vad som kan hända om man inte passar in i den.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Fejk

Eldorado - jakten på guldet, del 2

Förhoppningen om att hitta den mytiska guldstaden Eldorado lever kvar hos generation efter generation. Anna Charlotta Gunnarson och David Silva går igenom vad populärkulturens bild av Sydamerika har betytt för den romantiserade idé vi har av den så kallade erövringen. Slutligen får sig Anna Charlotta och David en rejäl tankeställare när de hör om aktuell forskning. Vad är det för riken man i modern tid tror sig ha hittat under regnskogen?