Titta

Rasismens historia

Rasismens historia

Om Rasismens historia

Hur kunde en enda belgisk kung personligen äga Kongo? Hur kunde lilla England styra över en femtedel av jordens yta? Varför blev så många i hela världen lyckliga när Barack Obama blev vald till president i USA? Vi får lära oss om kolonialismen, slavhandeln och de vita européernas övergrepp mot olika folkslag i hela världen. Genom starka bilder, dramatiseringar, intervjuer och ett rikt dokumentärt material berättas historien om européernas rasistiska handlingar. Genom att förklara vilka drivkrafter som låg bakom rasismen kan vi också ställa frågor om demokrati, jämlikhet och respekt i ett nutida perspektiv.

Till första programmet

Rasismens historia : Vilka svenskar var först?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Vilka svenskar var först?

Avsnitt 6 av 6

Produktionsår:
Längd:

Svenskarnas behandling av samerna är inte det mest våldsamma exemplet i kolonialismens historia, men det är ändå en berättelse om övergrepp på människor som ansågs vara mindre värda. Samerna sågs först med tveksamhet som människor, för att senare bli intressanta som gratis arbetskraft. När det visade sig att de bodde i ekonomiskt värdefulla områden tvingades de flytta. Deras språk förbjöds i skolorna och de skulle kristnas samtidigt som de skickades ner på kontinenten som exotiska utställningsobjekt. Rasbiologer hälsade på hos samerna, mätte deras skallar och fotograferade dem nakna.

Ämnen:
Historia, Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Nationella minoriteter, Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Rasism och främlingsfientlighet
Ämnesord:
Historia, Imperialism, Minoriteter, Rasdiskriminering, Samer, Samernas historia, Samhällsvetenskap, Sociala frågor, Sverige
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Rasismens historia

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Odens rike

Mimers brunn

Om hur Oden blev av med sitt ena öga, om krigarna som samlas i Valhall och en gris som föds varje natt. Dessutom får vi se hur livet såg ut på en vikingagård.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Historiedepartementet

Kristina och Maria Eleonora

Anna och Johan är fast i historien. De jobbar i köket på Stockholms slott. Barnen får bevittna den märkliga historien om hur änkedrottning Maria Eleonora låter balsamera den döde Gustav II Adolf. Hon förvarar honom i sitt sovrum i nästan två år. Lyckas barnen upptäcka någon historisk felaktighet i äventyret?