Lyssna

Barn och musik

Barn och musik

Om Barn och musik

Samtal med förskolebarn om musik. Med utgångspunkt i olika musikstycken berättar barnen för varandra och för Lena Gramstrup vad de hör och vad som händer i musiken. Det handlar bland annat om opera, trummusik, blåsinstrument och musik som spelas vid speciella högtider.

Till första programmet

Barn och musik : En motorcykel brummade

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

En motorcykel brummade

Avsnitt 5 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Musik skapar fantasi. Anton och Max på förskolan Gläntan lyssnar på Jan Sandströms stycke Motorbike och berättar för varandra vad de hör och vad som händer i musiken.

Ämnen:
Musik > Musikanvändning och påverkan
Ämnesord:
Barn och musik, Musik
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i Barn och musik

Mer förskola & musik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Musiken har landat

Skalan

Plötsligt inser instrumenten att det blir musik när de spelar på sig själva. De stämmer upp i låten "Hör du musiken?" tillsammans med ovädret. Och så gick det till när musiken landade på planeten Tyst.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bråkorkestern

Jazzmusik

Bråkorkestern går till djurparken och Talifa Trumpet försvinner. Elaka häxan meddelar att det kanske är jazzmusik som ger prinsessan rösten tillbaka. När Talifa Trumpet återfinns lär hon Bråkorkestern spela jazz och papegojan Ara sjunger för kungen och prinsessan. Men lyckas de bryta förtrollningen? I rollerna: Daniel Gustavsson, Hanna Dorsin och Hanna Isedal. Del 7.