Titta

UR Samtiden - Vårdgalan

UR Samtiden - Vårdgalan

Om UR Samtiden - Vårdgalan

Vårdgalan 2009 bjuder på ett seminarieprogram som presenterar de mest spännande nyheterna och trenderna inom ny teknik för sjukvård och medicinsk forskning. Möt människorna som arbetar i frontlinjen med utveckling inom visualisering, bilddiagnostik, simulering och interaktion mellan människa och datorer. Inspireras av de nya möjligheterna med it som strategiskt verktyg för att utveckla sjukvården och ge patienten större inflytande.

Till första programmet

UR Samtiden - Vårdgalan : Visuella hjälpmedel vid operationerDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Visuella hjälpmedel vid operationer

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Kristina Groth, forskare vid enheten för människa-datorinteraktion, Kungliga tekniska högskolan, KTH i Stockholm talar om visuella hjälpmedel som beslutsstöd i operationssalen - vägar att skärpa kirurgens alla sinnen vid kritiska och komplicerade operationer. En föreläsning från Vårdgalan inspelad 9 december 2009.

Ämnen:
Biologi
Ämnesord:
Anestesi, Hälso- och sjukvård, Kirurgi, Medicin, Medicinsk teknik, Medicinska instrument och apparater, Operationer (kirurgi), Sjukvårdsutrustning
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Vårdgalan

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vårdgalan

Visuella visioner

Hur skapar man bilder av Alzheimers sjukdom och multipel skleros? Anders Persson berättar om sitt arbete som föreståndare för Centrum för medicinsk bildvetenskap och visualisering. Arrangörer: Dagens Medicin, IT i vården och Computer Sweden.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vårdgalan

Visuella hjälpmedel vid operationer

Kristina Groth talar om visuella hjälpmedel som beslutsstöd i operationssalen. En föreläsning från Vårdgalan inspelad 9 december 2009.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vårdgalan

Sinnesorganen i nytt perspektiv

Jörgen Thaung, forskare vid sektionen för klinisk neurovetenskap, Sahlgrenska akademin, talar om ett nytt forskningsområde - att simulera sinnesupplevelser som syn och känsel. En föreläsning från Vårdgalan.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vårdgalan

Paneldiskussion

Vårdgalans avslutande paneldiskussion.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vårdgalan

Seniorer i cyberrymden

Värderingsforskaren Peter Majanen beskriver pensionärsboomen. Den nya "äldrelivsbranschen" får oanade följder för samhället. En föreläsning från Vårdgalan, inspelad 9 december 2009. Arrangörer: Dagens Medicin, IT i vården och Computer Sweden.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vårdgalan

Det digitala barnsjukhuset

Mobila vårdteam flyttar in sjukhuset in i barnkammaren. Astrid Lindgrens Barnsjukhus i Stockholm har lång erfarenhet av att vårda svårt sjuka barn i hemmet. Vårdformen är beroende av flera olika avancerade it-lösningar till stöd både för personal och föräldrar. Talare: Emma Rylander, verksamhetschef vid SABH, Sjukhusansluten Avancerad Barnsjukvård i Hemmet, Astrid Lindgrens Barnsjukhus. En föreläsning från Vårdgalan inspelad 9 december 2009.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vårdgalan

Virtuell fingerspetskänsla

Ingrid Carlbom, gästprofessor, Centrum för bildanalys, Uppsala universitet.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nanopartiklar och vår hälsa

Susana Cristobal, professor i biomedicin vid Linköpings universitet, undersöker möjligheterna att minimera negativa hälsoeffekter av nanopartiklar. Nanopartiklar finns runtom oss i miljön och är så små att de kan påverka våra celler och tränga in i cellkärnorna. Små förändringar av nanopartiklar kan helt förändra deras egenskaper, vilket gör det svårt att avgöra hur farlig varje nanopartikel är med vanliga toxikologiska metoder. Inspelat den 21 maj 2015 på Linköpings universitet. Arrangör: Linköpings universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Det pirrar i kroppen

Många med intellektuell funktionsnedsättning har liten eller ingen erfarenhet av sex vilket skapar osäkerhet vid intimitet. Samtidigt är omgivningen ofta överbeskyddande. Sexologen Lotta Löfgren Mårtensson talar om problemet.