Titta

UR Samtiden - Lika eller olika?

UR Samtiden - Lika eller olika?

Om UR Samtiden - Lika eller olika?

Ett seminarium om aktuell forskning kring kulturell samexistens. Om varför människor med skilda bakgrunder lever ihop väl på vissa platser men inte andra, och hur ett ökat utbyte mellan den islamska världen och västvärlden leder till färre fördomar. Med bland andra Mohammad Fazlhashemi, professor i idéhistoria och Ida Bull, professor i historia. Arrangör: Vetenskapsrådets ämnesråd för humaniora och samhällsvetenskap.

Till första programmet

UR Samtiden - Lika eller olika? : Leva ihop trots olikheterDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Leva ihop trots olikheter

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hans Ingvar Roth, professor i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet: De dramatiska händelseförloppen i det forna Jugoslavien och i stater som Sri Lanka och Sudan används ofta som belägg för att hävda att mångkulturalism eller multietnicitet skapar en särskild jordmån för konflikter och polariseringar mellan skilda folkgrupper. Men genom historien går det att påvisa flera mångkulturella samhällsmiljöer som präglats av fredlig samexistens och dessutom av en stark kulturell utveckling. Hans Ingvar Roth ringar in några av de faktorer som förenklar respektive försvårar för olika folkgrupper att leva bra tillsammans. Arrangör: Vetenskapsrådet.

Ämnen:
Samhällskunskap
Ämnesord:
Etniska relationer, Etnologi, Minoriteter, Samhällsvetenskap, Sociala frågor, Socialantropologi
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Lika eller olika?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Lika eller olika?

Inledning

Göran Collste, professor i tilllämpad etik vid Linköpings universitet, inleder seminariet Lika olika eller olika lika? Arrangör: Vetenskapsrådet.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Lika eller olika?

Leva ihop trots olikheter

Hans Ingvar Roth, professor i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet, ringar in några av de faktorer som förenklar respektive försvårar för olika folkgrupper att leva bra tillsammans. Arrangör: Vetenskapsrådet.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Lika eller olika?

Ju mer vi är tillsammans

Mohammad Fazlhashemi, professor i idéhistoria vid Umeå universitet, talar om hur den islamska världen och västvärlden ser på varandra och sig själva. Hur fördomar och motsättningar minskar i takt med att utbytet ökar.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Lika eller olika?

I hamnen möttes de

Ida Bull, professor i historia, har granskatt den nordliga hamnstaden Trondheim som utvecklats från en provinsiell liten ort till ett kulturellt differentierat samhälle. Arrangör: Vetenskapsrådet.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Lika eller olika?

Kanske äkta samer?

Peter Sköld, föreståndare för Centrum för Samisk forskning, Umeå universitet, menar att det är inte bara renodlade svenska norrlänningar som är svåra att finna. Inte heller samerna är någon enhetlig grupp. Arrangör: Vetenskapsrådet.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Lika eller olika?

Hellre minoritet än invandrare?

Vilken betydelse får det för en persons självuppfattning och möjligheter om hon ser sig själv som en del av en minoritetskultur respektive invandrarkultur? Med Satu Gröndal, föreståndare för Centret för multietnisk forskning, Uppsala universitet. Arrangör: Vetenskapsrådet.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden 2015 - Limmud 2015

Vivi Lachs om judisk historia i London

Vivi Lachs är fil.dr i historia och musik och föreläser om den judiska invandringen till England från Östeuropa på 1880-talet. Vilket liv erbjöds invandrarna? Hon berättar om visor som sjöngs och beskriver olika situationer och platser i de judiska kvarteren. Inspelat den 14 november 2015 på Norra Reals gymnasium i Stockholm. Arrangör: Limmud.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - rasism

Det diskriminerande samhället

Under de senaste decennierna har flera studier belagt att det sker etnisk diskriminering på arbets- och bostadsmarknaden i Sverige. Vi tittar närmare på olika förklaringsmodeller som används inom akademin för att förstå hur diskriminering uppstår.