Titta

UR Samtiden - Ord kan rädda liv

UR Samtiden - Ord kan rädda liv

Om UR Samtiden - Ord kan rädda liv

Diplomaten Jan Eliasson talar om ordens betydelse i den internationella politiken. Med universitetslektor Ulla Berglindh och professor Sven-Göran Malmgren vid Institutionen för svenska språket vid Göteborgs universitet.

Till första programmet

UR Samtiden - Ord kan rädda liv : Diplomatins retorikDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Diplomatins retorik

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Jan Eliasson, f.d. ambassadör, f.d. utrikesminister, mångårig internationell medlare/fredsmäklare och nuvarande innehavare av Torgny Segerstedt-professuren vid Göteborgs universitet samtalar med Ulla Berglindh, universitetslektor vid GU, Institutionen för svenska språket samt Sven-Göran Malmgren, professor vid samma institution, över ämnet "Ord kan rädda liv; diplomatins retorik". Kort inledning av universitetslektor Barbro Wallgren Hemlin, ordförande för Retorikcentrum.

Ämnen:
Samhällskunskap > Politik och statskunskap > Konflikter och konflikthantering
Ämnesord:
Diplomati, Folkrätt, Internationella relationer, Rättsvetenskap, Samhällsvetenskap, Språk
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Ord kan rädda liv

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Ord kan rädda liv

Diplomatins retorik

Diplomaten Jan Eliasson talar om ordens betydelse i den internationella politiken. Med universitetslektor Ulla Berglindh och professor Sven-Göran Malmgren vid Institutionen för svenska språket vid Göteborgs universitet. Inledning av universitetslektor Barbro Wallgren Hemlin, ordförande för Retorikcentrum.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden 2015 - Limmud 2015

Vivi Lachs om judisk historia i London

Vivi Lachs är fil.dr i historia och musik och föreläser om den judiska invandringen till England från Östeuropa på 1880-talet. Vilket liv erbjöds invandrarna? Hon berättar om visor som sjöngs och beskriver olika situationer och platser i de judiska kvarteren. Inspelat den 14 november 2015 på Norra Reals gymnasium i Stockholm. Arrangör: Limmud.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - ekonomi

Karl Marx och arbetets värde

Vid Karl Marx begravning sades att hans namn skulle eka genom århundraden. Och visst fick Friedrich Engels rätt, även om marxismens konjunktur har växlat. Tomas Johansson, metallare på Volvo, tycker att mycket av Marx tänkande står sig än idag. På de nationalekonomiska institutionerna står dock inte marxismen högt i kurs, vilket vänsterpartisten Johan Lönnroth fått erfara.