Titta

Orka

Orka

Om Orka

Om barn i kris. Serien tar upp teman som mobbning, dysfunktionella familjer med missbruk och våld, hedersproblematik, psykisk ohälsa och skilsmässa ur barnets perspektiv. I varje program finns en fiktiv karaktär som bär på de olika problemen, och programledarens uppdrag är att ta reda på hur barnet kan få hjälp genom att träffa klasskompisar, lärare, skolsystrar, psykologer och andra som finns i samhället för att hjälpa barn med problem. Programledare: Stephan Wilson Yüceyatak. Säsong 1.

Till första programmet

Orka : Sophias föräldrar är skilda

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Sophias föräldrar är skilda

Avsnitt 7 av 7

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Sophia berättar om hur det var när hennes föräldrar bestämde sig för att skilja sig, och hur livet efter skilsmässan blev för henne. Dessutom ser vi filmen "Less på allt" som handlar om Luca som bor i Holland. Hennes största problem med de skilda föräldrarna är att de fortfarande bråkar om precis allt.

Ämnen:
Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Familj och samlevnad
Ämnesord:
Familjesociologi, Frånskilda föräldrar, Samhällsvetenskap, Skilsmässobarn, Sociologi
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Orka

Mer grundskola 4-6 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Så funkar Sverige

Demokrati

I Sverige får vi säga vad vi vill så länge vi inte kränker någon. Och alla får vara med och bestämma. Det kallas demokrati. Det är inte demokrati överallt i världen och det har inte alltid varit det i Sverige.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Brev till makten

Min osynliga röst!

Vem har bestämt att man är vuxen när man är 18 år? Nils Carlius, 11 år, från Lund vill att barn ska kunna rösta redan i mellanstadiet. Han har skrivit till statsministern för att göra sin röst hörd och menar att han som minderårig känner sig osynlig när de vuxna går till vallokalen för att rösta.