Titta

UR Samtiden - Shopping i stan och på internet

UR Samtiden - Shopping i stan och på internet

Om UR Samtiden - Shopping i stan och på internet

Juridiken styr vår konsumtion. Den kan både underlätta och hämma hur vi shoppar. Digitaliseringen innebär nya utmaningar. Om detta föreläser Antonina Bakardjieva Engelbrekt, professor i juridik. Arrangerat av Stockholms universitet.

Till första programmet

UR Samtiden - Shopping i stan och på internetDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

UR Samtiden - Shopping i stan och på internet

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Juridiska regler sätter ramar för och styr vår konsumtion. Juridiken kan både möjliggöra eller hämma eller på annat sätt påverka hur vi handlar varor - både fysiskt och på internet. Digitalisering innebär nya utmaningar. Till de marknadsrättsliga regler som inramar fysiskt och virtuellt konsumtionsutrymme hör markandsföringslagen och varumärkeslagen. Om detta föreläser Antonina Bakardjieva Engelbrekt, som är professor i juridik, närmare bestämt europeisk integrationsrätt, vid Stockholms universitet.

Ämnen:
Hem- och konsumentkunskap > Ekonomi och konsumtion
Ämnesord:
Företagsekonomi, Försäljningsorganisation, Konsumtion, Köpvanor, Marknadsföring
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Shopping i stan och på internet

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Shopping i stan och på internet

UR Samtiden - Shopping i stan och på internet

Juridik styr vår konsumtion. Den kan både underlätta och hämma hur vi shoppar - både fysiskt och på internet, och digitaliseringen innebär nya utmaningar. Om detta föreläser Antonina Bakardijeva Engelbrekt, professor i juridik. Arrangerat av Stockholms universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & hem- och konsumentkunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Protein, protein och mera protein

Äldres behov av protein

Tommy Cederholm, professor i klinisk nutrition, talar i sin föreläsning om att det kan vara bra för äldre att minska på mängden kolhydrater och öka proteinmängden. Inspelat den 19 februari 2015 på Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien, Stockholm. Arrangör: Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Smörgåsbordets uppkomst

Vilka rätter stod på de tidigaste smörgåsborden? Om kändiskocken Gustava Björklund, maten och det dukade bordet under 1800-talet.