Titta

UR Samtiden - Östersjöns framtid

UR Samtiden - Östersjöns framtidDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

UR Samtiden - Östersjöns framtid

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Åsa Danielsson är docent vid Tema Vatten i natur och samhälle. Hon forskar om spridningsmönster, effekter och miljöproblem förorsakade av utsläpp av näringsämnen och tungmetaller. En stor del av denna forskning har berört Östersjön och problematiken kring övergödning. Hon visar på tänkbara effekter av olika åtgärder för att minska övergödningen. Från att ha inriktats mot att åtgärda punktkällor står nu diffusa utsläpp i fokus. De senaste åren har det också framgått nya sambandsförhållanden mellan kväve, fosfor och algblomning, och en hel del handlar om cykliska förlopp. Utbyggnad av reningsverk, minskad konstgödselhantering, vindkraftdriven syresättning av bottnar - finns det en bästa lösning? Och vad är mest kostnadseffektivt? Vad spelar klimatförändringen för roll?

Ämnen:
Biologi, Miljö > Föroreningar och miljögifter
Ämnesord:
Föroreningsfrågor, Miljöfrågor, Naturvetenskap, Östersjön, Övergödning
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Östersjöns framtid

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Östersjöns framtid

UR Samtiden - Östersjöns framtid

Hur är situationen i och kring Östersjön och vilka vägar finns för att minska övergödningen? Åsa Danielsson, forskare vid Tema Vatten berättar om föroreningarna, var forskningen står, möjligheter och hot inför framtiden. Arrangör: Linköpings universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Första kvinnliga kosmonauten på rymdstationen

Elena Serova är den första kvinnliga kosmonauten att besöka internationella rymdstationen ISS. Hon berättar om sin senaste halvårslånga rymdexpedition och alla experiment som gjordes där. Elena Serova studerade till exempel hur det mänskliga hjärtat påverkas i viktlöst tillstånd. Hon pratar också om den miljöforskning som kan bedrivas från rymden. Inspelat den 21 september 2015 i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Att skära i det allra känsligaste

Kvinnlig omskärelse är ett laddat ämne, både bland utövare och bland motståndare. Socialantropologen Sara Johnsdotter tycker att svenskar har en onyanserad bild. Hör mer om forskning, myter och fördomsfullt bemötande.