Titta

Det röda hjulet

Det röda hjulet

Om Det röda hjulet

En musikalisk och språklig resa genom romsk kultur med avstamp i Sverige och nedslag i Finland, Makedonien, Serbien och Turkiet. Vi möter bland annat en turkisk damorkester, en finsk-romsk tangokung, en makedonsk-romsk superstjärna och bekantar oss med den svenska resande-romska vistraditionen. En serie med massa musik med romska influenser, både ny och traditionell. Programledare: Mirelle Gyllenbäck.

Till första programmet

Det röda hjulet : Hidrellez, turkisk-romska aktivister och finsk-romska visor

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Hidrellez, turkisk-romska aktivister och finsk-romska visor

Avsnitt 2 av 3

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi samtalar med ingenjören Michal Jono Stankov om de olika romska dialekterna och standardiseringen av det romska språket. Vi träffar också den romska orkestern Ahirkapi roman orkestrasi inför och under den romska festivalen Hidrellez i Istanbul. Och i det historiska området Sulukule i Istanbul, ett av världens äldsta romska kvarter som kommunen nu rivit, träffar vi aktivisten Sükrü Pündük som berättar om kampen för att få bevara sina hemkvarter. Dessutom möter vi den finsk-romska vissångerskan Hilja Grönfors när hon uppträder på sin pappas nittioårsdag i Pingstkyrkan i Orimattila. Hon försöker rädda den finskromska visskatten.

Ämnen:
Modersmål och minoritetsspråk > Romani chib, Musik, Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Nationella minoriteter
Ämnesord:
Kultur, Musik, Romer
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Det röda hjulet

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDet röda hjulet

Bregovic, romsk musik och finsk tango

Avsnitt 1 av 3

En musikalisk och språklig resa genom romsk kultur i Sverige och Europa. Vi möter den serbiske kompositören Goran Bregovic, den serbiska dj-duon Shazalakazoo samt den finsk-romske tangokungen Saska Helmikallio. I Örebro träffar Mirelle den serbiska romen Marii.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDet röda hjulet

Hidrellez, turkisk-romska aktivister och finsk-romska visor

Avsnitt 2 av 3

Vi samtalar med ingenjören Michal Jono Stankov om olika romska dialekter. Vi träffar även orkestern Ahirkapi under festivalen Hidrellez i Istanbul, Sükrü som kämpar för att bevara sina rivningshotade hemkvarter i staden samt Hilja Grönfors som försöker rädda den finskromska visskatten.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDet röda hjulet

Tattarkravaller, Tito och svensk-romska visor

Avsnitt 3 av 3

Vi träffar vissångaren Ralf Novak Rosengren och samtalar om den svenska, resande romska vistraditionen. Systrarna Hellström minns de så kallade tattarkravallerna 1948 i Jönköping som har satts upp som teateruppsättning. Vi möter också en av Istanbuls sista romska kvinnoorkestrar i en vardagsrumsspelning.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning

Mer allmänbildande & modersmål och minoritetsspråk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Lagom mycket finsk

Skogsfinnarna

Skogsfinländarna var folk från östra Finland som flyttade till Sverige på 1500- och 1600-talen för att idka svedjebruk. De var ett mytomspunnet folk som bevarade sina seder, sin folktro och sitt språk i flera hundra år. Visste du att det talades finska i Värmland ända in på 1950-talet? Att det fanns skogsfinska besvärjelser för allt från att förbättra sviktande potens till att bota kossans kolik?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Lagom mycket finsk

Gränsen

Hur känns det att tvingas tala ett språk som inte är det egna, och tillhöra en nationalitet där man inte känner sig hemma? När Finland år 1809 blev en del av Ryssland uppstod en gräns mellan Sverige och Finland, och den gränsen har påverkat alla som bor vid den. Vi tar reda på vad som kännetecknar en "gränsbo" och träffar träffar språkaktivisten Bengt Pohjanen.