Titta

UR Samtiden - Forskardagarna 2010

UR Samtiden - Forskardagarna 2010

Om UR Samtiden - Forskardagarna 2010

Vid Stockholms universitets Forskardagar presenterar forskare nya rön och upptäckter i korta populärvetenskapliga föredrag. Temat för Forskardagarna 2010 var hur vårt samhälle ser ut i dag. Seminariet började med en paneldiskussion med forskare från Stockholms universitet och de diskuterade nytt, brett och smalt kring övervakningssamhället.

Till första programmet

UR Samtiden - Forskardagarna 2010 : Förändrar Internet tabun kring självmord?Dela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Förändrar Internet tabun kring självmord?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Michael Westerlund,doktor medie- och kommunikationsvetenskap vid Stockholms universitet, talar om vad som har hänt med vårt sätt att tala om självmord när Internet gett oss nya möjligheter att diskutera ämnet. Personliga samtal om självmord har flyttat ut från det privata rummet och in i den virtuella världen. Hur talar man om självmord i dag? Och vilka blir konsekvenserna för människor i deras liv? Moderator Per Larsson.

Ämnen:
Information och media > Internet och digitala medier
Ämnesord:
IT, Informationsteknik, Internet, Människan inför döden, Psykologi, Självmord, Tillämpad psykologi
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Forskardagarna 2010

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskardagarna 2010

Fråga forskare - paneldiskussion

Här besvaras och diskuteras en mängd olika frågor tillsammans med några av Stockholms universitets många forskare. Tema: Övervakningssamhället

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskardagarna 2010

Kompispappa eller ytlig djuping?

Hur ser den ideala partiledaren ut? Vad ska hon eller han ägna sig åt och vad ingår egentligen i uppdraget? Detta är några av de frågor som har ställts till medlemmar av partieliten inom Socialdemokraterna och Folkpartiet. Resultaten visar att partiledaridealet är fyllt av motsägelser. Föreläsning med Jenny Madestam, doktor i statsvetenskap vid Stockholms universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskardagarna 2010

Inte längre ensam i främmande land

Hur ser livet ut för ensamkommande flyktingbarn? Psykologen Marie Hessle berättar hur hon följt 100 ensamkommande asylsökande flyktingbarn under tio års tid, för att se vilka erfarenheter de gjort som unga vuxna i Sverige.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskardagarna 2010

Konsten att få pengar att växa

Föreläsning med Fredric Korling, jur.dr civilrätt vid Stockholms universitet. Vilket ansvar har en finansiell rådgivare egentligen för resultatet av sin rådgivning? Som konsument får man ofta mycket information i olika former och det kan vara svårt att bedöma vad som är försäljning eller rådgivning. Här får vi lära oss att skilja på begreppen.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskardagarna 2010

Skvallerbyttor på hög nivå

Vad är konsekvenserna av att slå larm om sin egen organisations beteende. Om så kallade "whistle-blowers". Föreläsning med Magnus Haglunds, sociolog vid Stockholms universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskardagarna 2010

Förändrar Internet tabun kring självmord?

Vad händer när samtal om tidigare tabubelagda ämnen som självmord flyttar ut på nätet? Michael Westerlund, doktor medie- och kommunikationsvetenskap vid Stockholms universitet, talar om vad som hänt med vårt sätt att tala om självmord. Arrangör: Stockholms universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Tvärvetenskap i praktiken

Kan datorer minska segregation?

Vad menar vi med segregation och hur har begreppet förändrats över tid? Peter Hedström, professor i analytisk sociologi vid Nuffield College i Oxford, berättar här hur man kan använda stora mängder data och kraftfulla datorer för ringa in begreppet och varför detta är så viktigt. Moderator: Sharon Jåma. Inspelat den 11 november 2015 på Campus Norrköping. Arrangör: Linköpings universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Lars Johan och Wendela, två tidningspionjärer

Lars Johan Hierta startade Aftonbladet år 1830 och startade därmed en ny epok i svensk presshistoria. 1841 anställde han Wendela Hebbe, den första kvinnliga skribenten med fast anställning