Titta

Inferno

Inferno

Om Inferno

Hur är det att leva med psykiska problem? Med avstamp i åtta personers erfarenheter tar vi upp olika aspekter av att vara sjuk, att få vård och hur det är att vara anhörig. Det finns ingen mall för hur en person med diagnostiserad psykisk sjukdom ska må, hur man blir frisk eller vem som kan råka ut för det. Men det finns hopp och det går att leva ett liv som man trivs med. Vi tar upp frågor som återhämtning och omvärldens attityder, eftersom det oftast är just omgivningens okunskap och fördomar som är det allra svåraste att hantera. I korta inslag följer vi också det dagliga arbetet på en psykakut i Sverige - en sida av samhället som ofta hålls dold. Dessutom blir det följetong från gruppen bakom närradiostationen Radio Totalnormal.

Till första programmet

Inferno : Här är alla röster lika värda

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Här är alla röster lika värda

Avsnitt 9 av 9

Produktionsår:
Längd:

Vi stiftar närmare bekantskap med några av Radio Totalnormals medverkande och följer med en av dem, Carina Borg, hem. Vi är med när hon leder en kör, resonerar om återhämtning och vikten av att få tala ut och att någon lyssnar. Det blir också en titt på det redaktionella arbetet på Fountain House i Stockholm.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Psykisk ohälsa
Ämnesord:
Psykiatri, Psykiskt sjuka
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Inferno

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaInferno

Det där är inte jag

Avsnitt 1 av 9

Hur är det att leva med bipolär sjukdom? Jenny Sjöö, 29-årig bipolär småbarnsmamma, berättar om de svåraste stunderna när hon tycker att det bästa för alla vore om hon inte fanns. Vi besöker även psykakuten på S:t Görans Sjukhus och är med Radio Totalnormal när de springer det årliga ångestloppet i Stockholm.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaInferno

Flickan och demonen

Avsnitt 2 av 9

Hur är det att höra röster i sitt huvud? Veronika kämpar mot två röster som stökar och stör och vill få henne att göra destruktiva saker. På psykakuten på S:t Görans Sjukhus vägrar en patient att ta mediciner och på Radio Totalnormal förbereder man en direktsändning.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaInferno

Ångestmonstret

Avsnitt 3 av 9

Vi möter Josefin som har borderline och kraftig ångest. Hon har alltid med sig ett rakblad i plånboken ifall ångesten skulle bli för stark och hon måste skära sig för att stå ut. På Radio Totalnormal har redaktionen visionsdag.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaInferno

Nattskift på psykakuten

Avsnitt 4 av 9

Konstnären Anna Odell berättar om sitt omtalade verk "Okänd kvinna" där hon blir tagen till psykakuten och lagd i bälte. På S:t Görans Sjukhus är vi med under en kurs i bältesläggning.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaInferno

Äntligen min mamma

Avsnitt 5 av 9

Vi träffar en ung kvinna som skämdes för sin mamma som liten, och först senare förstod att modern var psykiskt sjuk. Idag försöker mor och dotter att ta igen sådant som de missat.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaInferno

Psykosen

Avsnitt 6 av 9

Ylva förlorade vårdnaden om sin son när hon var psykotisk och i sju år kände sig avlyssnad, förföljd och förgiftad. Hon håller nu på att återhämta sig.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaInferno

Man kan mista en människa

Avsnitt 7 av 9

Mats berättar om sin mani och hur han var övertygad om att han och Izabella Scorupco skulle bli ett par. Efter en djup depression tog han nästan sitt liv. Anhöriga och vänner bildar nu ett nätverk vars uppgift är att hålla koll på Mats och se till att han inte börjar må dåligt igen.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaInferno

Vilja leva

Avsnitt 8 av 9

Anna och Johan har båda två brottats med självmordstankar och försökt att ta sina liv. De berättar om strategier för att orka och vilja leva och hur de märker när det ändå bär utför. På psykakuten på S:t Görans Sjukhus har en asylsökande som fått avslag försökt att ta sitt liv.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaInferno

Här är alla röster lika värda

Avsnitt 9 av 9

Vi stiftar närmare bekantskap med några av Radio Totalnormals medverkande och följer med en av dem, Carina Borg, hem. Det blir också en titt på det redaktionella arbetet på Fountain House i Stockholm.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Välfärd och hälsa

Folkhälsa och välfärd förr och nu

Jan Sundin, professor emeritus i hälsa och samhälle vid Linköpings universitet, berättar om folkhälsans historia och vilka kopplingar den har till välfärd och samhällsutveckling. Moderator: Arne Jarrick.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

1800-talet - supandets århundrade?

Under 1800-talet var alkohol en del av vardagen men också den period då den svenska nykterhetsrörelsen växte fram.

Fråga oss