Titta

Tyst tagning

Tyst tagning

Om Tyst tagning

Programledaren Erik Akervall bestämmer sig för att göra en egen film. Till sin hjälp tar han olika yrkesutövande filmarbetare som berättar för honom hur man skriver manus, regisserar, fotar, klipper, gör visuella effekter, jobbar med skådespelare och fixar fram pengar. I filmskolan berättar Antonia Rodrigues da Silva om de olika yrkesrollerna och momenten i filmarbetet. Du får också en inblick i den teckenspråkiga filmhistorien.

Till första programmet

Tyst tagning : Regi och skådespeleri

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Regi och skådespeleri

Avsnitt 2 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi följer med till London och träffar regissörerna Bim Ajadi och Louis Neethling. De berättar om hur man sätter ihop ett team, hittar ett passande bildspråk och hur man arbetar med skådespelare och personregi. Vi möter också skådespelarna Juli af Klingberg och Lars Otterstedt som berättar om sitt yrke. Vi träffar också den döva skådespelaren David Bower som hade en roll i filmen Fyra bröllop och en begravning.

Ämnen:
Bild > Filma och fotografera, Teckenspråk
Ämnesord:
Film, Filmregi, Skådespelarkonst, Teater, Teckenspråk
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Tyst tagning

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaTyst tagning

Manus

Avsnitt 1 av 5

Erik Akervall bestämmer sig för att göra en egen film men kör direkt fast i sitt manusarbete. Han får hjälp av Filip Burman och Charlie Swinbourne som ger tips på hur man skriver manus för teckenspråk.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaTyst tagning

Regi och skådespeleri

Avsnitt 2 av 5

Vi möter regissören Bim Ajadi i London som berättar hur man sätter ihop ett team och hittar ett passande bildspråk. Det blir också regiundervisning från Louis Neethling. Hur arbetar han med skådespelare och personregi?

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaTyst tagning

Foto, klippning och visuella effekter

Avsnitt 3 av 5

Fotografen Joel Kankkonen ger tips om bildspråk. Vad är skillnaden mellan specialeffekter och visuella effekter? Och hur kan man underlätta det kommande klipparbetet redan på inspelningsplatsen?

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaTyst tagning

Producent och pengar

Avsnitt 4 av 5

För att kunna genomföra filmprojekt i den tuffa filmbranschen krävs pengar. Producenten Lena Rehnberg ger tips om hur ett manus kan vässas för att bli lättare att sälja in till filmbolagen. Erik träffar också producenten Mindy Drapsa för att se om de kan samarbeta.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaTyst tagning

Dövfilm

Avsnitt 5 av 5

Vem kommer att titta på en film på teckenspråk? Gunilla Wågström, pionjär inom dövvärlden, uppmuntrar Erik att fortsätta sitt arbete. Davis Bower och Louis Neethling berättar hur dövfilmskulturen ser ut i England.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning

Mer grundskola 7-9 & bild

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Artityd

En film om Dotse och Emmilou

Dotse och Emmilou är två konstnärer som har förts samman tack vare deras brinnande intresse för graffiti. Vi följer dem i deras vardag och i kampen att få utöva sin konst. Emma Simu (Emmilou) har länge kämpat för den omdiskuterade Märstaväggen och rätten att få uttrycka sig. För henne är graffiti lika mycket konst som andra konstarter. Jonatan Salomonsson (Dotse) är en ung multikonstnär som plockade upp sprayburken redan i elvaårsåldern. Han kämpar med att hinna med skolan parallellt med sin stora passion, graffitin.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Artityd ateljén

Måleri

Vi träffar konstnärerna Carl Hammoud och Sigrid Sandström som har helt olika uttryck inom måleri. De går till sina ateljéer varje dag, men närmar sig sina verk på helt olika sätt. Hur vet de vad de ska göra, och varför väljer de så olika sätt att arbeta på?

Fråga oss