Titta

UR Samtiden - Storebror ser dig

UR Samtiden - Storebror ser dig

Om UR Samtiden - Storebror ser dig

Stockholms universitets föreläsningar den 26:e oktober 2010 handlade om Internets historia och det nya övervakningssamhället. Storebror ser dig? Om övervakningssamhällets hot, möjligheter och begränsningar. Louise Yngström, professor i data- och systemvetenskap, Stockholm universitet, ger en föreläsning om datorernas och övervakningens historia. Jan Rosén, professor i civilrätt talar om juridikens betydelse i övervakningssamhället.

Till första programmet

UR Samtiden - Storebror ser dig : Big brother-samhället? Eller 1984?Dela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Big brother-samhället? Eller 1984?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Louise Yngström, professor i data- och systemvetenskap, Stockholm universitet, ger en föreläsning om datorernas och övervakningens historia. Hon talar även om krypto, från symmetriskt till asymmetriskt krypto. Ger exempel från olika tidsperioder. Det handlar om Big brother-samhället. Hon talar om visioner, infrastrukturer, utbildning och forskning. Kunskap och förståelse för informationssamhällets tekniska och icke-tekniska delar.

Ämnen:
Samhällskunskap > Demokratiska fri- och rättigheter, Samhällskunskap > Lag och rätt, Teknik
Ämnesord:
Bevakningsverksamhet, Informationssamhället, Juridik, Personlig integritet, Polisväsen, Politik, Rättsvetenskap, Samhällsvetenskap, Statskunskap
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Storebror ser dig

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Storebror ser dig

Big brother-samhället? Eller 1984?

Om övervakningssamhällets hot, möjligheter och begränsningar. Louise Yngström, professor i data- och systemvetenskap, talar om datorernas och övervakningens historia. Föreläsning arrangerad av Stockholms universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Storebror ser dig

UR Samtiden - Storebror ser dig

Jan Rosén, professor i civilrätt talar om juridikens betydelse i övervakningssamhället och om skydd mot insyn. Föreläsning arrangerad av Stockholms universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Ett gott hem för alla

Paneldiskussion om Ett gott hem för alla

Panelsamtal om den romska historien. Hur kan kunskapen om historien påverka romernas framtid? Den politiska situationen och villkoren för romskt liv i Sverige diskuteras utifrån den aktuella situationen för romska EU-medborgare. Medverkande: Angelica Ström, specialpedagog och dotter till författaren Katarina Taikon; Diana Nyman, sakkunnig i romska frågor; författaren och journalisten Per Wirtén och författaren, journalisten och regissören Lawen Mohtadi. Moderator: Fredrik Liew. Inspelat den 7 november 2015 på Moderna museet i Stockholm. Arrangör: Moderna museet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - ekonomi

Karl Marx och arbetets värde

Vid Karl Marx begravning sades att hans namn skulle eka genom århundraden. Och visst fick Friedrich Engels rätt, även om marxismens konjunktur har växlat. Tomas Johansson, metallare på Volvo, tycker att mycket av Marx tänkande står sig än idag. På de nationalekonomiska institutionerna står dock inte marxismen högt i kurs, vilket vänsterpartisten Johan Lönnroth fått erfara.