Titta

UR Samtiden - Storebror ser dig

UR Samtiden - Storebror ser dig

Om UR Samtiden - Storebror ser dig

Stockholms universitets föreläsningar den 26:e oktober 2010 handlade om Internets historia och det nya övervakningssamhället. Storebror ser dig? Om övervakningssamhällets hot, möjligheter och begränsningar. Louise Yngström, professor i data- och systemvetenskap, Stockholm universitet, ger en föreläsning om datorernas och övervakningens historia. Jan Rosén, professor i civilrätt talar om juridikens betydelse i övervakningssamhället.

Till första programmet

UR Samtiden - Storebror ser digDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

UR Samtiden - Storebror ser dig

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Jan Rosén professor i civilrätt talar om juridikens betydelse i övervakningssamhället och om skydd mot insyn. Rätt att få vara ifred eller rätt till omsorg och skydd. Intrånggörarens integritet eller upphovsmannens? Obekväma motsatspar - särskilt på internet och i nätmiljöer. Vad är oetiskt och vad är olagligt? Avslutas med frågor från publiken.

Ämnen:
Samhällskunskap > Lag och rätt
Ämnesord:
Civilrätt, Juridik, Personlig integritet, Rättsvetenskap, Samhällsvetenskap, Upphovsrätt
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Storebror ser dig

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Storebror ser dig

Big brother-samhället? Eller 1984?

Om övervakningssamhällets hot, möjligheter och begränsningar. Louise Yngström, professor i data- och systemvetenskap, talar om datorernas och övervakningens historia. Föreläsning arrangerad av Stockholms universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Storebror ser dig

UR Samtiden - Storebror ser dig

Jan Rosén, professor i civilrätt talar om juridikens betydelse i övervakningssamhället och om skydd mot insyn. Föreläsning arrangerad av Stockholms universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Ett gott hem för alla

Lawen Mohtadi om Ett gott hem för alla

Författaren, journalisten och regissören Lawen Mohtadi berättar om kärnan i utställningen Ett gott hem för alla. Bilderna av fotograferna Anna Riwkin och Björn Langhammer fångar sin samtid. I dem går det att se en viss förändring när svenska politiker under 1950-talet börjar inse situationen. Reformer genomförs och romerna får medborgerliga rättigheter. Inspelat den 7 november 2015 på Moderna museet i Stockholm. Arrangör: Moderna museet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - rasism

Svenska erfarenheter av rasism

Vilka är de vanligaste upplevelserna av rasism och vad får de för konsekvenser? Hör om olika slags erfarenheter av rasism och vilka motståndsstrategier de utsatta utvecklar. Evin Ismail är doktorand i sociologi vid Uppsala universitet och menar att muslimska beslöjade kvinnor hör till de grupper som är mest utsatta för rasism i det offentliga rummet. René León Rosales, fil doktor i etnologi, tycker att termen "vardagsrasism" är till stor nytta för att förstå att även handlingar som inte har någon rasistisk intention kan vara problematiska.