Titta

UR Samtiden - Oljeutsläppet i Mexikanska golfen

UR Samtiden - Oljeutsläppet i Mexikanska golfen

Om UR Samtiden - Oljeutsläppet i Mexikanska golfen

Temat för Stockholms universitets öppna föreläsningar den 12 oktober 2010 var oljeutsläppet i Mexikanska golfen och hur BP hanterade katastrofen. Michael Tedengren, docent i systemekologi vid Stockholms universitet, talar om oljeutsläppet i Mexikanska golfen - förstörd natur och kraschat varumärke - eller? Vad händer vid en oljekatastrof? Mats Georgson, lektor vid Institutionen för reklam och PR Stockholms universitet talar om BP:s varumärke efter oljeutsläppet.

Till första programmet

UR Samtiden - Oljeutsläppet i Mexikanska golfen : Förstörd naturDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Förstörd natur

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Michael Tedengren, docent i systemekologi vid Stockholms universitet talar om oljeutsläppet i Mexikanska golfen. Vad händer vid en oljekatastrof? Hur sanerar man? Vad händer med djurriket? Michael Tedengren belyser de långsiktiga miljöriskerna och deras ekonomiska konsekvenser. Den 24 april 2010 exploderade och sjönk oljeriggen Deepwater Horizon i Mexikanska golfen. Närmare 1.3 miljoner ton olja läckte ut enligt oberoende källor, medan BP hävdar att det endast var drygt hälften.

Ämnen:
Miljö
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Oljeutsläppet i Mexikanska golfen

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Oljeutsläppet i Mexikanska golfen

Förstörd natur

Vad händer vid en oljekatastrof? Hur sanerar man? Vad händer med djurriket? Michael Tedengren, docent i systemekologi belyser de långsiktiga miljöriskerna och deras ekonomiska konsekvenser. Arrangör: Stockholms universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Oljeutsläppet i Mexikanska golfen

BP och varumärket

Mats Georgson, lektor vid Institutionen för reklam och PR, Stockholms universitet talar om BP:s varumärke efter oljeutsläppet och Carl- Henric Svanbergs fatala misstag när han kallar vanliga amerikaner för "the small people". Arrangör: Stockholms universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & miljö

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Bioteknik för hållbarhet i jordbruket

Genmodifiering på gott eller ont?

Föreläsning med Karin E Björnberg, miljöfilosof, som analyserar hållbarhetsbegreppet. Hon berättar om kluvenheten kring så kallade GMO-produkter. En del forskare menar att genmodifierade grödor är positivt för hållbar utveckling i jordbruket. Andra håller inte med utan menar att det är en teknisk quickfix som leder till hälsorisker och orättvisor när det gäller mark och matresurser i världen. Inspelat den 11 april 2016 på Kungliga Skogs- och lantbruksakademien i Stockholm. Arrangör: Mistra Biotech.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Klimatforum 2016

Konkreta lösningar för lokalt klimatarbete

Statssekreterare Yvonne Ruwaida (MP) berättar vilka investeringar regeringen gjort för klimatet och vilka miljöskatter som införts. Dessutom diskuteras allt från köttmoms och cirkulär ekonomi till styrmedel för kollektivtrafik. Medverkande: Yvonne Ruwaida (MP), Lena Erixon, generaldirektör Trafikverket, Karin Thomasson, ordförande Klimatkommunerna, och Hans Wrådhe, samordnare Naturvårdsverket. Inspelat på Münchenbryggeriet i Stockholm den 10 februari 2016. Arrangör: Naturvårdsverket.