Titta

UR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen?

UR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen?

Om UR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen?

Seminariium arrangerat av S:ta Katharinastiftelsen i Stockholm. Åke Bonnier, domprost Stockholm, samtalar på temat Gud, men vart tog Kristus vägen? med Susanne Wigorts Yngvesson, teol.dr etik, Teologiska högskolan. Samtalsledare är S:ta Katharinastifelsens direktor Madeleine Åhlstedt.

Till första programmet

UR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen? : I fokus: Gud och KristusDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

I fokus: Gud och Kristus

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Åke Bonnier, domporst i Stockholm, samtalar med Susanne Wigorts Yngvesson, teol.dr etik, Teologiska högskolan. Samtalsledare är S:ta Katharinastiftelsens direktor Madeleine Åhlstedt. Det är lättare att komma undan med Gud, menar Susanne Wigorts Yngvesson. Gud kan vi komma överens om, säger hon. Blandar vi in Kristus så blir det mycvket mer radikalt. Och var det Kristus eller Jesus som dog på korset? Arrangör: S:ta Katharinastiftelsen i Stockholm.

Ämnen:
Religionskunskap > Kristendom
Ämnesord:
Dogmatik, Kristendomen, Religion, Tro
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen?

I fokus: Gud och Kristus

Åke Bonnier, domprost i Stockholm, samtalar med Susanne Wigorts Yngvesson, teol.dr etik, Teologiska högskolan. Samtalsledare är S:ta Katharinastiftelsens direktor Madeleine Åhlstedt. Arrangör: S:ta Katharinastiftelsen.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning

Mer allmänbildande & religionskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta En bok, en författare

Gud är ett verb

Religionsvetaren Ola Wikander beskriver hur Gamla Testamentet ligger bakom flera världsreligioner. Referenser till denna textsamling genomsyrar västerlandets litteratur, kultur och tänkande. Intervjuare: John Chrispinsson.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Ellens vägval

Ellen växer upp i en strikt religiös familj. När hon kommer ut som homosexuell drabbas hon av en livskris eftersom hon lärt sig att Gud straffar homosexuella. Kan hon behålla sin familj och ändå vara den hon är?

Fråga oss