Titta

UR Samtiden - Vidga världen

UR Samtiden - Vidga världen

Om UR Samtiden - Vidga världen

När man tittar på tillräckligt små delar av verkligheten, eller på tillräckligt stora fenomen, försvinner gränserna mellan våra etablerade vetenskaper - världen vidgas. På Linköpings universitets populärvetenskapliga dag berättar forskare inom olika discipliner om nya upptäckter. Vår världsbild blir gradvis större och större. Forskare vid Linköpings universitet berättar om olika ämnesområden inom naturvetenskap, matematik och datavetenskap för gymnasieelever och lärare.

Till första programmet

UR Samtiden - Vidga världen : Att tillverka ytaDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Att tillverka yta

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Material fulla med hål har större yta än kompakta material. Genom att kontrollera hålrummens storlek och struktur på nanometernivå kan man göra material där ett gram rymmer ytan av en handbollsplan. Hålen kan sedan fyllas med andra material och användas som till exempel katalysatorer, solceller och batterier. Emma Johansson, doktorand i nanostrukturerade material vid Linköpings universitet, gör en visuell beskrivning av nanomaterialens osynliga värld. Hon forskar kring hur man kan tillverka material, bygga ytor som är mycket små. Porositet ger yta, säger Emma Johansson.

Ämnen:
Matematik, Teknik
Ämnesord:
Materiallära, Nanoteknik, Teknik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Vidga världen

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vidga världen

Att tillverka yta

Material fulla med hål har större yta än kompakta material. Genom att kontrollera hålens storlek och struktur på nanometernivå kan man göra material där ett gram rymmer ytan av en handbollsplan. En föreläsning av Emma Johansson, doktorand i nanostrukturerade material vid Linköpings universitet. Arrangör: Linköpings universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vidga världen

En matematisk modell av eklandskapet

Frida Lögdberg, doktorand i teoretisk biologi, visar hur matematiska modeller kan hjälpa forskarna att förutspå ekarnas livslängd, och därmed planera för ett hållbart eklandskap. Arrangör: Linköpings universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Mattelandet - syntolkat

Mäta

Antikexperten Sergel kommer till Sifferverkstan. Han har med sig en lång och vacker men trasig talrad som han vill ha lagad. Det kommer en ledsen nyckelpiga till Räknebageriet. Måttsocken får problem när en äventyrare kommer in på Geometribanken. Vad är det för blixtrande månghörning som ligger i hans ryggsäck?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tripp, Trapp, Träd

Födelsedagskalas

Baura Magnusdottir sitter vid trädet och samtalar med femåriga Ebba. Hon gillar varken tårtor eller kalas eftersom hon är blyg. Reine Brynolfsson läser sagan "Slottet" av Emma Adbåge. Petra Hellsing sjunger en låt på temat former. Den heter "Ta fram en penna" och handlar om cirklar, kvadrater och rektanglar. Text och musik: Klas Widén.