Titta

UR Samtiden - Vidga världen

UR Samtiden - Vidga världen

Om UR Samtiden - Vidga världen

När man tittar på tillräckligt små delar av verkligheten, eller på tillräckligt stora fenomen, försvinner gränserna mellan våra etablerade vetenskaper - världen vidgas. På Linköpings universitets populärvetenskapliga dag berättar forskare inom olika discipliner om nya upptäckter. Vår världsbild blir gradvis större och större. Forskare vid Linköpings universitet berättar om olika ämnesområden inom naturvetenskap, matematik och datavetenskap för gymnasieelever och lärare.

Till första programmet

UR Samtiden - Vidga världen : En matematisk modell av eklandskapetDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

En matematisk modell av eklandskapet

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I gamla, ihåliga ekar bor flera utrotningshotade insektsarter. Kommer de att dö ut om, säg 200 år? Hur kan man undersöka det? Frida Lögdberg, doktorand i teoretisk biologi, visar hur matematiska modeller kan hjälpa forskarna att förutspå ekarnas livslängd, och därmed planera för ett hållbart eklandskap.

Ämnen:
Biologi, Matematik
Ämnesord:
Biologi, Ek, Matematik, Matematiska modeller, Naturvetenskap
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Vidga världen

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vidga världen

Att tillverka yta

Material fulla med hål har större yta än kompakta material. Genom att kontrollera hålens storlek och struktur på nanometernivå kan man göra material där ett gram rymmer ytan av en handbollsplan. En föreläsning av Emma Johansson, doktorand i nanostrukturerade material vid Linköpings universitet. Arrangör: Linköpings universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vidga världen

En matematisk modell av eklandskapet

Frida Lögdberg, doktorand i teoretisk biologi, visar hur matematiska modeller kan hjälpa forskarna att förutspå ekarnas livslängd, och därmed planera för ett hållbart eklandskap. Arrangör: Linköpings universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Tvärvetenskap i praktiken

Att ge av sin kropp

Kristin Zeiler är biträdande professor vid Tema Teknik och social förändring vid Linköpings universitet. Hon har under flera år studerat sambandet mellan etik och kroppsligt givande. När det gäller njurdonation känner ofta givare och mottagare varandra väl medan parterna i samband med äggdonation oftast blir rekommenderade att välja en anonym donator. Här vill Kristin Zeiler få oss att fundera över de rekommendationer vi får i samband med donation. Moderator: Sharon Jåma. Inspelat den 11 november 2015 på Campus Norrköping. Arrangör: Linköpings universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Stålmannen, öppna upp!

Ett avgörande ögonblick i Gunillas liv var när älskaren sa "Gör med mig, vad du vill!" Efter det kunde hon, nu som subjekt, på allvar njuta av sin sexualitet. Jonas Liliequist, professor i historia vid Umeå universitet, berättar hur mannen som sexuell norm har förändrats.