Titta

UR Samtiden - Den goda smakens historia

UR Samtiden - Den goda smakens historia

Om UR Samtiden - Den goda smakens historia

Erling Bjurström, professor i kulturvetenskap vid Tema kultur och samhälle, Linköpings universitet, föreläser under den provokativa rubriken: Varför finns det ingen god smak längre?

Till första programmet

UR Samtiden - Den goda smakens historiaDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

UR Samtiden - Den goda smakens historia

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Erling Bjurström, professor i kulturvetenskap vid Tema kultur och samhälle, Linköpings universitet, föreläser under den provokativa rubriken: Varför finns det ingen god smak längre? Vilken roll har smaken spelat historiskt sett och vilken roll spelar den i dag? Erling Bjurström för ett resonemang kring vad god smak är, och konstaterar att begreppet som vi känner det är cirka 220 år gammalt. Han kopplar utvecklingen av god smak till filosofins och samhällets utveckling, och speglar hur tankarna om god smak förändrats över tid. Han menar att nutiden domineras av "allätarsmak", det gäller att förhålla sig i första hand till det populärkulturella och till det nya. Det viktigaste som hänt är att vi lärt oss hantera den dåliga smaken på ett smakfullt sätt, säger han.

Ämnen:
Psykologi och filosofi > Filosofi
Ämnesord:
Estetik, Filosofi, Smak (estetik)
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Den goda smakens historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Den goda smakens historia

UR Samtiden - Den goda smakens historia

Erling Bjurström, professor i kulturvetenskap, ställer frågan: Varför finns det ingen god smak längre? Har smakdomarnas dominans ersatts av att vars och ens smak är lika god som en annans? Han talar om hur tankarna om god smak förändrats över tid. Och numera talas det tyst om god smak... eller? Arrangör: Linköpings universitet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & psykologi och filosofi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Vetenskaplig metod

Kvantitativ metod

Elisabet Borg är lektor i psykologi vid Stockholms universitet och föreläser om vad kvantitativ metod innebär när man jobbar med vetenskaplig forskning. Inspelat den 26 januari 2015 på Institutionen för data- och systemvetenskap, Kista. Arrangör: Institutionen för data- och systemvetenskap, Stockholms universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - rasism

Rasismens orsaker

Bildningsbyrån tar oss med på en resa till London, där vi tittar närmare på kolonialismens historia och det mänskliga psyket. Vi försöker ta reda på varför rasism i olika former uppstår. En del forskare menar att vi kan finna förklaringar i psykologiska mekanismer medan andra menar att det är viktigt att utforska orsakerna på ett politiskt plan.