Titta

UR Samtiden - Historien om radio och tv

UR Samtiden - Historien om radio och tv

Om UR Samtiden - Historien om radio och tv

Varför ska vi bry oss om vår historia? Utvecklingen av radio- och tv-program växelverkar med utvecklingen i samhället. Stiftelsen Etermedierna i Sverige har tillsammans med institutionen för journalistik och masskommunikation vid Göteborgs universitet arrangerat en mediehistorisk dag där de samlat en rad medieforskare kring temaämnen - sport och underhållning, barn och unga, yttrandefrihet och utbildningsprogram. Moderatorer under dagen är journalisterna Kerstin Brunnberg, tidigare vd Sveriges Radio, och Gunilla Ivarsson.

Till första programmet

UR Samtiden - Historien om radio och tv : Spegla, granska, tolka

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Spegla, granska, tolka

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

En översikt av svensk aktualitetsjournalistik under 1900-talet, då granskningen och rapporteringen funnit nya former. Lennart Weibull, professor i massmedieforskning vid JMG Göteborgs universitet, försöker ge en helhetsbild av radio- och tv-utvecklingen. Han menar att det finns tre perioder som särskilt präglat utvecklingen - speglingens decennium, granskningens decennium och tolkningens decennium. När man beskriver en sådan här förändring beskriver man ofta en utveckling, men man ska hålla i minnet att det också svänger lite fram och tillbaka, säger Lennart Weibull.

Ämnen:
Historia, Information och media > Massmedia > Radio och tv
Ämnesord:
1900-talet, Massmedia, Nyhetsjournalistik, Nyhetsprogram, Radio, Sverige, TV
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Historien om radio och tv

Mer högskola & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden 2015 - Limmud 2015

Vivi Lachs om judisk historia i London

Vivi Lachs är fil.dr i historia och musik och föreläser om den judiska invandringen till England från Östeuropa på 1880-talet. Vilket liv erbjöds invandrarna? Hon berättar om visor som sjöngs och beskriver olika situationer och platser i de judiska kvarteren. Inspelat den 14 november 2015 på Norra Reals gymnasium i Stockholm. Arrangör: Limmud.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Uppfinningen Sverige

Vad innebär det att vara svensk? Om tre diktare som var med och skapade idén om en svensk identitet under 1800-talet.

Fråga oss