Titta

UR Samtiden - Depressioner

UR Samtiden - Depressioner

Om UR Samtiden - Depressioner

Depression är vanligare än vi vill tro, det är i västvärlden den vanligaste orsaken till sjukskrivning. Depressionerna ökar dessutom, även bland yngre människor. Ungefär en fjärdedel av alla män och hälften av alla kvinnor blir någon gång i livet deprimerade. Forskarna vid medicinska fakulteten vid Umeå universitet berättar om psykiatriska sjukdomsmönster, nya diagnostikmetoder, om samvetsstress hos vårdpersonal och om att förebygga självmord. Det är fjortonde upplagan av Forskningens dag vid Umeå universitet. Moderator: Sverker Olofsson.

Till första programmet

UR Samtiden - Depressioner : Psykisk ohälsa bland samerDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Psykisk ohälsa bland samer

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Samiska män upplever mer ångest och depression än den genomsnittlige svensken. Det här är ett symtom på en belastad situation, menar Lars Jacobsson, professor i psykiatri vid Umeå universitet. Att vara ung renskötare innebär många omöjliga drömmar och villkor, det är både frihet och ofrihet. Han har varit med i ett forskningsprojekt där flera hundra samer intervjuats. Det började med att vi blev kontaktade av en av samebyarna i Västebotten som hade upplevt fyra självmord bland sina unga renskötande män.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Psykisk ohälsa, Modersmål och minoritetsspråk > Samiska, Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Nationella minoriteter
Ämnesord:
Psykiatri, Psykisk hälsa, Renskötare, Samer
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Depressioner

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Depressioner

Psykisk ohälsa bland samer

Samiska män upplever mer ångest och depression än den genomsnittlige svensken. Lars Jacobsson, professor i psykiatri, berättar om forskning som tog sin början när en sameby i Västerbotten hade upplevt fyra självmord bland unga renskötande män. Inspelat vid Forskningens dag vid Umeå universitet.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobelföreläsningar 2015

William C. Campbell, medicin

Forskaren William C. Campbell är en av tre Nobelpristagare i medicin 2015. Han berättar om hur han byggt vidare på den japanske forskaren Omuras upptäckter och arbetat fram mediciner som är verksamma mot flodblindhet och elefantiasis. Medicinerna är relativt billiga eftersom upptäckten saknar patent och de stora läkemedelsbolagen har gjort undantag från sin vanliga strävan att skydda upphovsrätten till sina produkter. Inspelat den 10 december 2015 i Aula Medica, Karolinska institutet i Solna. Arrangör: Nobelförsamlingen vid Karolinska institutet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Sex är min hobby

Johanna har sex som hobby och ser fram emot att ha födelsedagssex med någon av sina älskare på kvällen. Hon bloggar också om sex och sexualpolitik. Niklas Eriksson forskar inom områdena kön, sexualitet och socialt arbete och menar att vi i Sverige länge haft en mer sexkritisk än sexpositiv feminism, något som nu håller på att förändras.