Titta

Leta svamp - lulesamiska

Leta svamp - lulesamiska

Om Leta svamp - lulesamiska

Svamparna i skogen är hemlighetsfulla. Det finns inga tecken på marken. Men helt plötsligt är de där när det regnat. Följ med till skogen och möt taggsvampar, skivlingar och soppar. Och titta närmare på slemsvamparna som under några dagar av sitt liv faktiskt kan röra sig! Det är inte bara i skogar som man kan hitta svampar, de finns även hemma men är så små att de inte syns. Följ med till köket och möt mögelsvamparna som växer i ost, medicin och på gammal mat. Och titta närmare på svampen som gör att brödet jäser. Uppläsning: Ánn Risstin Kuoljok-Skoglund.

Till första programmet

Leta svamp - lulesamiska : Leta svamp i köket

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Leta svamp i köket

Avsnitt 1 av 1

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Det är inte bara i skogen som man kan hitta svampar, de finns hemma också. I köket finns svampar som är så små att de inte syns. Vi tittar på mögelsvamparna som växer i ost, medicin och på gammal mat. Och på svampen som gör att brödet jäser.

Ämnen:
Modersmål och minoritetsspråk > Samiska
Ämnesord:
Botanik, Jästsvampar, Kryptogamer, Mögel, Naturvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Leta svamp - lulesamiska

Mer grundskola f-3 & modersmål och minoritetsspråk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Sagor i nattmössan - romani/kaale

Den magiska mustaschen

Sven är kär i en tjej på kontoret och får oväntad hjälp att finna kärleken av en stor och ful, men magisk mustasch.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tjågkoe - sydsamiska

Del 4

Syskonen Anne och Piere är ute i skogen för att söka efter sin hund Tjågkoe. Nu har de träffat på gumman i skogen. Gumman har berättat om alla farligheter för hundar som finns i skogen. Barnen är verkligen bekymrade. Kan gumman tala om var de kan hitta sin älskade lilla hundvalp?

Fråga oss