Lyssna

Jättehemligt

Jättehemligt

Om Jättehemligt

Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiska "Jättehemligt". I sin dagbok berättar Barbro om bästa vännen Ingrid, om sin familj, om sina grannar och om Anton som får magistern i skolan att skratta så tårarna rinner. Hon skriver om både vardagliga saker och om livets stora gåtor - om döden, om att vara ledsen, om när man slutar leka med dockor och om hur konstigt det är att även prinsessor går på toaletten. Musik av Nina Ramsby och regi av Tove Jonstoij.

Till första programmet

Jättehemligt : Bli aldrig mallig för att du är från Stockholm

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Bli aldrig mallig för att du är från Stockholm

Avsnitt 13 av 15

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur kan vissa människor vara finare än andra? De som är lite kungliga till exempel. Pappa tycker att nobelpristagare är finast. Morfar tycker världsrekord. Barbro har i alla fall lovat en tant som hon känner i Värmland att hon aldrig ska bli mallig för att hon är från Stockholm. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker. Musik av Nino Ramsby. Del 13 av 15.

Ämnen:
Svenska > Uppläsningar och dramatiseringar
Ämnesord:
1940-talet, Fiktiva berättelser, Flickor, Stockholm, Sverige
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Jättehemligt

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Ingen ska få läsa det här

Avsnitt 1 av 15

Del 1 av 15. "Ingen ska få läsa det här. Inte ens mamma. Och inte Ingrid, fast vi känt varann så länge." Så börjar Barbros jättehemliga dagbok. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Tänk att vi aldrig har setts förut!

Avsnitt 2 av 15

Del 2 av 15. I Barbros hus bor fyra syskon och två föräldrar. I huset bredvid bor farbror Svenson. Han har haft en hjärnblödning. Ibland känner han igen en, ibland inte. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Det är som om allting har tagit slut

Avsnitt 3 av 15

Del 3 av 15. Hösten kommer mer och mer. En dag sitter Barbro i klassrummet och känner hur hopplöst det är att bara sitta där i nästan hela sitt liv och plugga årtal och höra kajorna pipa. Hon reser sig och går. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Jag börjar känna mig lite glad igen

Avsnitt 4 av 15

Del 4 av 15. Hur kan allting vara så hemskt! Barbro vill inte gå till skolan mer. Doktorn frågar om det är något hon skäms över. Jag har så stora öron, svarar Barbro. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Det verkar så hopplöst att vara död

Avsnitt 5 av 15

Del 5 av 15. Farfars hjärta slår för fort. En kväll ringer telefonen. Pappa svarar och säger "jaa" och "jaså" och efter en stund: "Hur var det på slutet?" Då förstår Barbro att det är farfars slut de pratar om. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Det är nåt sorgligt med Inga

Avsnitt 6 av 15

Del 6 av 15. Inga tycker det är svårt i skolan. Särskilt matten som får det att snurra i huvudet. De andra i klassen, utom Barbros syster Kerstin, skrattar åt henne. Men när Inga kommer och frågar efter Kerstin måste Barbro säga att hon inte är hemma. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Gäddorna biter Gud i pillesnoppen

Avsnitt 7 av 15

Del 7 av 15. Magistern berättar om frömjöl och pollen och Anton frågar hur det blir gäddor. Sen börjar Anton fantisera så att alla skrattar så mycket att de får rast lite tidigare. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Jag ville sjunka genom jorden

Avsnitt 8 av 15

Del 8 av 15. Ingrids pappa har varit gift förut. En dag hittar Barbro och Ingrid en bunt brev som det står "Brev från Elsa" på. Det finns foton också. De tittar nära, nära på dem och undrar hur Elsa var. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Jag hör steg utanför nu

Avsnitt 9 av 15

Del 9 av 15. Barbros säng är egentligen en kökssoffa. Den är målad ljusblå men det syns inte så bra längre, för överallt har Barbro skrivit nu nu nu nu nu nu. Hon brukar göra det när hon fyller år eller när det är nyårsafton eller nåt annat särskilt. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Om nån av oss dör, flyttar jag hem till min syster

Avsnitt 10 av 15

Del 10 av 15. Mormor och morfar kommer och hälsar på. De har tagit tåget och mormor tycker att morfar har gjort bort sig hela resan. Men nu är de tack och lov framme! Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Robert kan tacka Gud för att han inte är en kanin

Avsnitt 11 av 15

Del 11 av 15. Morfar hatar ärter och morötter och lämnar rummet när han känner lukten av en apelsin. Men kall strömming tycker han om. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

När Jesus tappade byxorna

Avsnitt 12 av 15

Det börjar en ny flicka i klassen. Hon pratar bara engelska. Anton blir så arg på att magistern bara pratar engelska så han går hem. Nästa dag när Anton vill berätta en dröm han haft säger magistern ja för säkerhets skull. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker. Musik av Nino Ramsby. Del 12 av 15.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Bli aldrig mallig för att du är från Stockholm

Avsnitt 13 av 15

Hur kan vissa människor vara finare än andra? De som är lite kungliga till exempel. Pappa tycker att nobelpristagare är finast. Morfar tycker världsrekord. Barbro har i alla fall lovat en tant som hon känner i Värmland att hon aldrig ska bli mallig för att hon är från Stockholm. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker. Musik av Nino Ramsby. Del 13 av 15.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Man kan ju inte vara hur omänsklig som helst

Avsnitt 14 av 15

När Barbro kommer hem till Ingrid efter julen har något hänt. Först ser hon inte vad. Sen ser hon att Dock Dock är borta och docksängen och alla de andra dockorna. Högst upp på en hylla i garderoben är de. Det är ganska besvärligt att klättra upp och säga god natt till dem varje kväll. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker. Musik av Nino Ramsby. Del 14 av 15.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaJättehemligt

Snart sitter vi på Stora sten igen

Avsnitt 15 av 15

En dag får Barbro jätteont i magen. Några veckor senare börjar allt snurra. Hon har fått gulsot och måste åka till ett sjukhus. Hon tar med pennor och papper och böcker. Och en bibel, så hon ska förstå nånting ifall hon måste dö. Yasmine Garbi läser Barbro Lindgrens klassiker. Musik av Nino Ramsby. Del 15 av 15.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Vänner i alla väder

Del 3 av 16. V och Ä är dagens bokstäver på Bokstavsteatern, och gänget gör en show om väder. Bokstavsbutiken har jättemånga W. Är det en dubbelt så bra bokstav som V? På sjukhuset blir det panik när det kommer in en patient som ser ut som ett A, för vad gör man med de två prickarna som ligger bredvid?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 16

Maria och Emma ska bo hos mormor över natten. Mamma skulle inte jobba utan träffa en kompis, hade hon sagt. Mormor har en stor kista i klädkammaren med en massa gamla kläder som Maria och Emma får klä ut sig i. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om 6-åriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.