Titta

Symbolers skönhet

Symbolers skönhet

Om Symbolers skönhet

Vissa bilder i vetenskapshistorien har en sådan självklar tydlighet och inneboende kraft att de förändrat vårt sätt att se på världen. När Copernicus på 1500-talet nedtecknade en bild av vårt solsystem där solen, inte jorden, låg i centrum förstod han själv hur omvälvande och kontroversiell en sådan bild var. Och när Odile Crick, mer än 400 år senare, fångade vårt DNA i en enkel och vackert slingrande dubbelspiral, skapades en symbol för vårt biologiska arv, vår arvsmassa, som inspirerat inte bara forskare utan många andra som reflekterat över vad det är att vara människa. Vi utforskar sex sådana symboliska bilder i vår historia - bilder som lyckats fånga viktiga och komplicerade idéer, men ändå fått dem att verka enkla och självklara. Sex omvälvande bilder som förändrat vår värld.

Till första programmet

Symbolers skönhet : Den vitruvianske mannen och DNA-spiralen

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Den vitruvianske mannen och DNA-spiralen

Avsnitt 1 av 3

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi tittar på två berömda bilder som på olika sätt lyckats fånga vad det är att vara en människa. I slutet på 1400-talet brottades många tänkare med frågor som rörde skönhet och perfektion. Den klassiska vetenskapsmannen och arkitekten Vitruvius hade för länge sen presenterat en utmaning att presentera de perfekta proportioner som är dolda i människokroppen. Leonardo da Vinci lyckades fånga de här proportionerna i en av världshistoriens mest berömda teckningar - den vitruvianske mannen. 500 år senare, år 1953, publicerade molekylärbiologerna James Watson och Francis Crick en artikel som beskrev hur vårt DNA är uppbyggt. Men det var Francis hustru, konstnären Odile Crick, som genom att teckna DNA-molekylen som en dubbelspiral, en så kallad dubbelhelix, lyckades göra dess komplexa struktur förståelig.

Ämnesord:
Grafisk framställning, Idéhistoria, Lärdomshistoria, Symboler, Vetenskapshistoria
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Symbolers skönhet

Mer högskola

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Flyktingfrågor och antirasism

Dom kallas ensamkommande

Philip Lalander är professor i socialt arbete vid Malmö högskola och forskar om dem som kallas ensamkommande. Han berättar om att det finns två perspektiv på ensamkommande. Det ena perspektivet är att de är traumatiserade offer och det andra är att de är aktörer med resurser och kraft. Han menar att det ena inte utesluter det andra. Inspelat den 15 oktober 2015 på Malmö högskola. Arrangör: Malmö högskola.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Den förlorade lusten

Minskad sexlust har många orsaker. Det kan handla om stress eller relationsproblem, men även sjukdomar. Män som behandlas för prostatacancer kan tappa lusten helt. Vad händer med relationen och individen om sexlivet dör ut? Christinas man behandlades för prostatacancer. När hon ville kramas motade han bort henne.