Titta

Vi kom från överallt

Vi kom från överallt

Om Vi kom från överallt

Hur är det att vara adopterad? I dramatiserade historier blandade med intervjuer med adopterade barn hör vi olika tankar, funderingar och erfarenheter av att vara adopterad. Programmen är tänkta att nå både den adopterade 12-åringen och dess kompisar i en ålder då många tänker på sitt ursprung, sin omgivning och hur man upplevs av andra.

Till första programmet

Vi kom från överallt : Samhörighet

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Samhörighet

Avsnitt 1 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vem kan förstå på riktigt, utom den som varit med om samma sak? Mai har såväl många kompisar som snälla föräldrar, men ändå känner hon att ingen riktigt förstår henne - ingen utom brevkompisen Molly, som Mai aldrig har träffat. Deras brevväxling är väldigt viktig för Mai och i ett av breven trillar ett foto av Molly ut. Det visar sig att hon är adopterad, precis som Mai. När Molly fyllt 12 år får hon på egen hand åka tåg till Mai - nu ska tjejerna träffas för första gången.

Ämnen:
Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Familj och samlevnad
Ämnesord:
Adoption, Adoptivbarn, Familjesociologi, Samhällsvetenskap, Sociologi
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Vi kom från överallt

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVi kom från överallt

Samhörighet

Avsnitt 1 av 5

Ingen kan förstå 12-åriga Mai så där på riktigt utom brevkompisen Molly, som hon aldrig har träffat. Det visar sig att Molly är adopterad, precis som Mai. Nu ska tjejerna mötas för första gången.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVi kom från överallt

Familj- och syskonrelationer

Avsnitt 2 av 5

När Nellie och familjen hälsar på mormor på sjukhuset känner hon sig utanför - ingen kan berätta om hur det var när hon föddes. Vi möter också barn som berättar om sina erfarenheter om att ha ett syskon som inte är adopterat.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVi kom från överallt

Ursprung

Avsnitt 3 av 5

Det blir en uppslitande resa när Vilma åker till Estland för att hämta en låda som hennes biologiska mamma har lämnat efter sig. Vi möter också Philip och Sandra som funderar kring föräldrar som adopterar bort sina barn.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVi kom från överallt

När frågorna aldrig vill ta slut

Avsnitt 4 av 5

John är nervös på väg till sin första dag i nya skolan. Ska han återigen få en massa frågor om att han är adopterad? Vi träffar också Patricia och Ninni som också de är vana vid att behöva förklara sina utseenden för en nyfiken omgivning.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVi kom från överallt

Separation

Avsnitt 5 av 5

Simon tycker att morfar är en knepig typ men en dag visar det sig att de har mer gemensamt än Simon kunnat tro. Vi möter även adopterade Vendela som ständigt har mardrömmar om att hennes "nya" familj ska splittras.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning

Mer grundskola 4-6 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Människor för ändring

BT Kemi - väckarklocka

I alla samhällen behövs människor som agerar väckarklockor. Monica Nilsson ifrågasatte utsläppen från en växtgiftfabrik i sin hemstad Teckomatorp, vilket blev början på att en av Sveriges största miljökatastrofer någonsin uppdagades.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnens flykt

Mahdi

Trettonåriga Mahdi kommer från Iran. Där arbetade han i en tegelfabrik. Mahdi minns inte hur gammal han var när han började jobba i fabriken. Mahdis mamma bestämde att han skulle fly i hopp om att han skulle få ett bättre liv. Mahdi flydde ensam, först till Turkiet och senare till Europa för att till slut hamna i ett hushåll i Göteborg. Mahdi är ett av de barn som kommit ensam till Sverige. Hör hans berättelse om ensamheten och saknaden efter sin familj i Iran men också om lyckan över att ha fått en ny familj i Sverige.

Fråga oss