Titta

En bok, en författare

En bok, en författare : Jonas Hallberg

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Jonas Hallberg

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I "Vad är sanning?" ställer och besvarar radio- och tv-profilen Jonas Hallberg frågor som: Behövs vita lögner? Hur kan din sanning någonsin bli min? Och är det sant att en bild säger mer än tusen ord? Intervjuare: Anita Kratz.

Ämnen:
Övrigt
Ämnesord:
Filosofi, Metafysik, Sanning, Verklighetsuppfattningar
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & Övrigt

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Hunden i tv

Bakom symptomen

Det kan finnas helt andra orsaker än olydnad till hundens oönskade beteende, säger Anders Hallgren, psykolog och hundpsykolog. Det kan till exempel bero på smärta. Det är lika vanligt att hundar har ont i ryggen som att människor har det. Arrangör: Hundutbildningsgruppen.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden Tema

Ledarskap

Englands före detta premiärminister Tony Blair delar med sig av sina tankar kring ledarskap, yttre press och drivkrafter. Statsvetaren Jenny Madestam har studerat svenska partiledares förmåga att nå massan. Paul van der Vliet, föreläsare i kommunikation, menar att ledarskap kommer genom träning.

Fråga oss