Titta

Dalahästen som blev kulturbärare

Dalahästen som blev kulturbärare

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Dalahästen som blev kulturbärare

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur kommer det sig att en trähäst med anor från 1500-talet har blivit så populär? Staffan Hægermark, passionerad samlare, ledsagar oss genom dalahästens historia och tillverkning. Den lilla trähästen var från början en leksak men har blivit en stark kulturbärare för Sverige. Genombrottet kom på världsutställningen i New York 1939 då en tre meter hög dalahäst visades för den amerikanska publiken. Men vad är det för skillnad mellan en häst från Vattnäs och en från Nusnäs? Hur uppfanns de olika lokala mönstren, den så kallade krusningen?

Ämnen:
Bild > Konsthistoria > Måleri och skulptur, Historia, Slöjd
Ämnesord:
Allmogekonst, Dalahästar, Folkkonst, Konst, Konsthistoria
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Dalahästen som blev kulturbärare

Mer högskola & bild

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Pelléas och Mélisande och tidens måleri

Kan man förstå opera genom bildkonsten? Konsthistorikern Charlotta Nordström drar paralleller mellan Claude Debussys opera "Pelléas och Mélisande" och den symbolistiska konstens landskap och karaktärer. Presentatör: Katarina Aronsson. Inspelat den 22 mars 2016 på Kungliga Operan i Stockholm.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - Kina

Innanför konstnären Ai Weiweis höga mur

Konstnären Ai Weiwei trotsar förbudet att träffa journalister och släpper in Bildningsbyrån bakom muren som omger hans bostad i Peking. Han ger sin syn på hur konstnärens och aktivistens roller kan samsas i samma kropp och resonerar kring vad han tror att han kan uppnå.

Fråga oss